Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Nisan 2014

2013 YGS-LYS Okuldan Gelecek Puan Hesaplama

2013 YGS-LYS Okuldan Gelecek Puan Hesaplama

Kısa adı YGS olan Yükseköğretime giriş sınavına sayılı günler kala öğrencilerinde alacakları puanlar üç aşağı yukarı belli olmaya başladı. Denemelerden elde edilen puanların üstüne okulun ne kadar katkı sağlayacağı merak konusudur.

Okul puanında artık sadece öğrencinin kendi başarısı etkili olmaktadır. Okulunda veya sınıfında çalışmayan öğrencilerin cefasını çalışan öğrenciler çekmeyecektir.

Yerleştirme puanı hesaplama

YGS veya LYS’den alınan ham puanın üzerine okul puanı eklemek için diploma notunuzu 0,6 ile çarpıyorsunuz. Çıkan sonu YGS veya LYS puanınızın üstüne eklediğinizde yerleştirme puanınız belli olur.

Meslek lisesi veya Öğretmen lisesi gibi liselerden mezun olanlar için ek puan hesaplanırken de diploma notu 0,6 ile çarpıldıktan sonra tekrar 0,3 ile çarpılır, çıkan sonuçlar ham puana eklenir.  Yani ek puan alacaklar diploma puanlarını (100 üzerinden hesaplananı) 0,9 ile çarpacaklardır. Böylece ekli yerleştirme puanı hesaplanmış olur.

2012’de bir yükseköğretim programına yerleşenlerin yerleştirme puanları hesaplanırken genel liseli ise diploma puanı 0,3 ile çarpılacak, eğer meslek liseli ve ek puan alacağı bölümü tercih edecek ise o zaman diploma puanı 0,45 ile çarpılacaktır. Yani 2012’de YGS veya LYS sonucu bir programı kazananların okuldan gelen puanı yarıya indirilecektir.

Ygs-lys puan hesapla

Etiketler:

Yorumlar

1 2 3
 1. seda diyor ki:

  merhabalar. açıköğretim işletme 3. sınıfta okuyorum. 2014 ygs 3 puanım 286. diploma notumda 80.17. ankara üni. örgün uzaktan adalet istiyorum memur olduğum için. tutma ihtimali var mıdır. ve uzaktan eğitim nasıl. bilgi alabilir miyim. teşekkürler

  1. Erdal diyor ki:

   Geçen yıl 348 ile almış. sizin puanınız 334 eder bu durumda yerleşmeniz tehlikede olabilir. Uzaktan eğitimde internet üzerinden dersleri görüyorsunuz. Sınav zamanlarında bazı üniversiteler okula çağırırken bazıları çağırmıyor. Bunu öğrenmek için üniversitenin sitesine bakabilirsiniz. Konu, ders ve diploma bakımından örgünlerden farklı değildir.

 2. akay diyor ki:

  Ben şu an düz lise okuyorum ve ygs’den ygs1 ve ygs2 de barajı geçemedim ama diğerlerinden geçtim. Ben şimdi lys sayısala girebilir miyim? ve de sayısal mf’lerden tercih yapabilir miyim? Tesekkürler…

  1. Erdal diyor ki:

   Evet girebilirsiniz. Gereken puanları aldıktan sonra tercih de edebilirsiniz.

 3. AJDA diyor ki:

  ygs 3 den 190 puan aldım. lys girmem gerekir mi diploma notum 3.70. 225 puana ihtiyacım var teşekkürler

  1. Erdal diyor ki:

   İsterseniz girersiniz.

 4. ayşen diyor ki:

  ben 2002 düz lise mezunuyum diploma notum 2,25 ve ygs den aldığım puan ygs3 207 okul puanım nasıl hesaplanır nerelere girebilirim lys sınavına girsem mi bana yardımcı olur musunuz

  1. Erdal diyor ki:

   Diploma notunun 100′lük karşılığını buradan görebilirsin. Sonra çıkan sonucu 0,6 ile çarp okuldan gelecek puan belli olur. LYS’ye girmen senin için faydalı olur.

 5. Açelya diyor ki:

  Ben bilişim bölümü okuyorum. Ben yönetim bilişim sistemlerini seçtiğimde bana ne kadar puan eklenecek acaba?

  1. Erdal diyor ki:

   okul puanı x 0,3 eklenecek.

   1. Açelya diyor ki:

    Sizce seçtiğim bölüm nasıl??

    1. Erdal diyor ki:

     Bölüm güzeldir. Senin yetenek ve ilgi alanınla ise çok daha güzel olur.

     1. Açelya diyor ki:

      Peki bilişimle ilgili başka hangi bölümleri önerirsiniz?

     2. Erdal diyor ki:

      Bilişimle ilgili tüm bölümler birbirine yakındır. Mesela photoshop veya programlama yada ağ uzmanlığı fark etmez bunlardan hangisi senin daha iyi yapabileceğin bir alan ise o alana yönel.

 6. Lütfen yorumlarınızı imla kurallarını göre yapınız. İmla kurallarına göre yapılmayan, harfleri eksik olan yorumlara cevap verilmeyecektir.

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Rehber Erdal