Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Nisan 2014

Rehber Öğretmen Maaşları

Rehber Öğretmen Maaşları

Meslek Tercihi yapacak adaylar mesleklerini belirlemeden önce o meslekte ne kadar gelir elde edeceklerini öğrenmek isterler. Özellikle Psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) bölümünü seçecek olanlar bu konuda biraz daha araştırma içindedirler.

Rehber öğretmenlerin çalışma koşulları hakkında çevrelerindeki rehber öğretmenlere bakarak az çok bilgi sahibi olmaktadırlar. Diğer merak ettikleri konu ise maaşlardır. Acaba rehber öğretmenler ne kadar maaş alıyorlar?

Devlet okulunda çalışan bir rehber öğretmenin maaşı diğer öğretmenlerden farklı değildir. Öğretmenlerin net maaşı 1700 TL civarındadır. Öğretmenler bir de ek ders ücreti almaktadır. Ek ders ücreti ise o ayın durumuna göre 500 ile 650 civarında değişmektedir. Her ay okulda geçirilen zaman aynı değildir.  Bu da ek ders ücretine yansımaktadır. Örneğin Temmuz ve Ağustos aylarında ek ders ücreti hiç alınmamakta. Yarıyıl tatilinde de ek ders ücreti alınmamaktadır. Bunlar rehber öğretmenin maaşına etki etmektedir. Yani devlet okullarında çalışan bir rehber öğretmenin maaşı ortalama 2200 TL ye denk gelmektedir. Bu ücretin üzerine aile yardımı gelmektedir. Bu rehber öğretmenin evli olup olmamasına, çocuk sayısına ve eşinin çalışıp çalışmadığına göre 70 ile 200 lira arasında değişmektedir.

Özel okullarda çalışan rehber öğretmenlerin durumları ise kişinin tecrübesine, bağlı bulunduğu eğitim kurumuna ve kişinin alanındaki yeterliliğine bağlı olarak iki bin ile on bin arasında değişmektedir. Özel rehabilitasyon merkezlerinde çalışan rehber öğretmenler ise 3000 ile 5000 arasında ücret alabilmektedirler.

Özel olarak danışmanlık merkezi kuranlar ise ticari başarılarına göre farklı ücretler alabilmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

1 2
  1. osman diyor ki:

    şu an ben pdr 2. sınıfım. sınıf öğretmenlerinin ve felsefe sosyoloji bölümlerinden PDR’ye atamalar oluyor. ben bitirene kadar bi sıkıntı olur mu ?

    1. Erdal diyor ki:

      Eski sınıf bölümü mezunlarıdır atananlar, senin için dezavantajı olacak ama atamanı engellemez.

  2. Lütfen yorumlarınızı imla kurallarını göre yapınız. İmla kurallarına göre yapılmayan, harfleri eksik olan yorumlara cevap verilmeyecektir.

Yorum Yaz

Site Yazarı Google +: Rehber Erdal