Sınıf Öğretmenlerinin Maaşı Ne Kadar?

2012-2013 Eğitim-Öğretim döneminde öğretmenlerin aldıkları maaş miktarı, öğretmenliği hayal eden öğrenciler gibi eğitim camiasının dışındakilerinin de merak ettikleri bir konudur. Türkiye’ de insanların bazı bilgilere ulaşmaları pek mümkün olmuyor. Öğretmenler aldıkları ücretlerin azlığından ya da başka nedenlerden maaşlarının ne kadar olduğunu kolay kolay söylemiyorlar.

Üniversite tercihini yapacak olan adaylarda seçtikleri mesleğin ne kadar geliri olduğunu haklı olarak öğrenmek istemektedirler.

Bir sınıf öğretmenin maaşı işe yeni başlamasına veya işinde yılları harcatmasına göre farklılık gösterir.  Yeni işe başlayan bir sınıf öğretmeni 1700 lira civarında maaş almaktadır. Bunun dışında ek ders ücreti de almaktadır. Ek ders ücretleri tatillere ve derslerin işlenip işlenmemesine göre değişmektedir. Sınıf öğretmenleri ders yapılan dönemlerde 400 ile 650 lira arasında ek ders ücreti de almaktadır. Bunları topladığımızda sınıf öğretmeni ortalama 2100-2300 arasında bir gelire sahiptir.

Sınıf öğretmeni işinde geçirmiş olduğu yıllara ve çocuk sayısına yaklaşık 2900 liraya kadar gelire de sahip olabilmektedir. Ama 2900 lira almak için en az on yıllık bir öğretmen, eşinizin çalışmaması ve üç veya dört çocuğunuz da olması gerekir.

Yeni göreve başlayan bir sınıf öğretmeni yukarıda söylediğim gibi aylık ortalama 2100-2300 lira arasında maaş almaktadır.

Cevapla

Email Adresin Yayınlanmayacak.* ile işaretli alanlar gereklidir. *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>