Anasayfa » Eğitim » Öğretmen » Okul Öncesi Öğretmenlerinin Ortalama Maaşı

Okul Öncesi Öğretmenlerinin Ortalama Maaşı

Ana okullarında görev yapan ve zamanın çoğunu öğrencilerin akademik gelişimi yerine sosyal gelişimine adaylar okul öncesi öğretmenler acaba ne kadar gelire sahipler?

Okul Öncesi öğretmenleri genellikle 3 ile 5,5-6 yaş arasındaki çocuklara sayı sayma, renkleri tanıtma, geometrik şekilleri tanıma gibi egzersiz faaliyetleri yaparlar. Okul öncesi öğretmenleri öğrencilerin özellikle sosyalleşme ve birlikte oynama özelliklerini geliştirmeye çalışırlar. Okul öncesi öğretmenleri aylık ortalama 1700 lira maaş ve sabit ek ders ücreti alırlar. Ek ders ücretleri derslerin olduğu günlerde sabittir. Ders olmayan günlerde ek ders ücreti alınmaz. Okul öncesi öğretmenlerinin ek ders ücretleri de 400 ile 650 lira arasında değişmektedir.

Deneyimine göre bu ücretlerde artışlar olmaktadır. Ama bu artış asla maaşın yarısında fazla olmaz.

Okul öncesi öğretmenliğini iş olanakları diğer bir çok branşa göre iyidir. Yalnız ileri de ne olacağı kesin olmayan bir alandır. Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda belli bir politikası yoktur. Bir ara okul öncesini zorunlu hale getireceklerdi ancak 4+4+4 değişikliğinden sonra bu politikadan vazgeçilmiş görünüyor.

Hakkında Rehber Erdal

İnternet dünyasında Rehber Erdal olarak tanıdığınız bu kardeşiniz işinde kendini geliştirmek isteyen, gelişime açık biridir. Bu amaçla kurmuş olduğu bu blogta gelişime ve değişime açık olan herkese yardımcı olmaya çalışmaktadır. Sitemizi desteklediğiniz ve beğendiğiniz için teşekkürler.

53 yorum

  1. ünüversite okumadan da anaokulu öğretmeni olur muyuz?anaokulu öğretmenlerinin denetimleri nasıl zormu?

  2. Ben bu sene okul öncesi öğretmenliği yazmayı düşünüyorum ama atamalar veya aranan bir meslek olup olmama konusunda bir çok fikir kafamı karıştırıyor. Ama benim düşündüğüm 4 yıl sonra da bu meslek canlılığını yitirmez çünkü çalışan anne sayısı günden güne artıyor haliyle çocuklar okul öncesi eğitime yönlendiriliyor bu da öğretmen açığı demek ben yanlış mı düşünüyorum???

Sen de Bir Yorumla Bu Yazıya Değer Kat

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*