Açık Lise Okumanın (Açık öğretim) Avantajları ve Dezavantajları

Genel Öğrenci

4+4+4 Eğitim sistemin gelmesi ile beraber öğrencilerin zorunlu lise kayıtları da devam etmektedir. Bu dönemde birçok öğrenci örgün eğitimde okumak ile açık öğretimde okumak arasında tercih yapmak zorundadır. Hangisinin kendisi için daha yararlı olduğunu öğrenmek istiyor.

Lise öğrenciler için zorunlu olduğundan bu sene açık öğretim lisesini tercih edecek öğrenci sayısında büyük bir artış meydana gelecektir. Yine örgün eğitim veren genel (Düz) ve meslek liselerindeki öğrenci sayısı da artacaktır. Eğer öğrenciler kalabalık sınıflarda kaybolmak istemiyorsa açık öğretim okuması en iyisidir.

Açık öğretim okumak eğitimin daha nesnel sonuçlanmasını sağlar. Örgün eğitimde öğretmen öğrencilerin yazılı sonuçlarını okurken, öğrencinin sınıf içindeki hal ve hareketlerine bakar ama açık öğretimde öğrencinin sınıfı geçmesi tamamen öğrencinin çalışmasına bağlıdır.

Öğrenciler örgün eğitimde (normal eğitim- sabah akşam okulda ders yapılan eğitim) kopya çekerek sınıfları geçebiliyor. Açık öğretimde de kopya çekme olayı vardır ama örgün eğitimde olduğu kadar değildir.

Açık öğretimde sabah erken kalkıp, okul üniformalarını giymek zorunda değilsiniz. Öğretmenlerin sizin hakkınızdaki olumsuz düşüncelerini öğrenmiyorsunuz. Davranışlarınızdan dolayı size kızan bir öğretmen açık öğretimde yoktur.

Açık öğretimde örgün eğitimde olduğu kadar bir sosyalleşme yoktur. Öğrenci genelde okul dışından bireylerle arkadaş olur. Bu da onun derslerine olumsuz etki eder.

Açık öğretimde herhangi bir zorlayıcı etken yoktur. Öğretmenin verdiği ödevi yapmak zorunda değilsiniz. Öbür yandan yüksek bir motivasyona sahip olmak zorundasınız. İçten motive olabiliyorsanız açık öğretim, dıştan motive oluyorsanız o zaman da örgün eğitim almak en iyisidir.

Açık öğretim okumak örgün eğitim okumaya göre daha az maliyetlidir. Okul, yol, ve yemek masrafı yapmak zorunda değilsiniz. Örgün eğitimde ise daha fazla uygulama yapma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Açık öğretimde devamsızlık gibi bir sorununuz yoktur. Lakin her an soru sorabileceğin bir öğretmen de yoktur.

Açık öğretimde daha çok kendi isteğine göre ders seçebilirsin. Örgün eğitimde ise ders seçmen öğretmenlerin var olmasına ve sınıftaki diğer öğrencilerin isteklerine bağlıdır.

 

 

25 thoughts on “Açık Lise Okumanın (Açık öğretim) Avantajları ve Dezavantajları

 1. Merhaba, kardeşim anadolu lisesi son senesinde. Bir anda açık liseye geçmek istediğini söyledi. Puanları yükselecekmiş. Sizce anadolu lisesinden açık liseye geçmek ne kadar mantıklı? İleride cv de açık lise yazması ne kadar geleceğine katkı sağlar?

 2. Ben şuan 10 sınıfım ve açık liseye geçmek istiyorum.ve bir muhasebeci yanında staj görüyorum ben açık liseye geçip lise mezunu oup orada mesleğimi alsam nasıl olur yani hata mı ediyorum… Birde yorumlari okudum bı yandam iyi benim tek kaygım şu şimdi lise sınavları normal okul kadar zor oluyor mu bununla ilgili bilgi verirseniz

 3. Benim okulu bırakıp açıkta okumak gibi bir planım var. Diyelim açıkta okumaya başladım ve açıkta okumaktan memnun kalmadım, o zaman tekrar örgün eğitime geçebilmek gibi bir şansım var mı?

 4. Lise birinci sınıfım, açıktan okumayı düşünüyorum. Ya açıkta yapamazsam, normal okula geri dönmek istesem bu mümkün mü acaba??

 5. Oğlum 11.sinif okuyacak anadolu lisesinde nitelikli lise ama açık lise okumak istiyor üniversite sınavında açık lise okumanin dezavantajı var mi puan düşüyor mu okula gitmenin zaman kaybı olduğunu düşünüyor .bilgi verirseniz sevinirim

  1. Aksine diploma notu artabilir çoğu benimki 90 mesela ben de 12.sınıfta geçmiştim çok yararı oldu.Sınava hazırlanmak için geçmiştim çünkü okul çok baskı yapıyordu sınıf 30 kişilik içinde düzeni bozan öğrenci çoktu öğretmenlerin bazıları yapyaşlıydı(Anadolu lisesi 430p)

 6. neden lise öğrencisi açık liseyi tercih eder okulda anladılan dersler yeterli gelmıyormu.Evde çalışılan ders yeterli olmaz ki yada ben mi yanlış düşünüyorum acaba…

  1. Tamamen tercih meselesi. Daha çok okulda verilen ders gereksiz görüldüğü için ya da zaman kaybı olarak nitelendirildiği için açık lise tercih ediliyor sanırım.

 7. Oğlum şu an lise son sınıf Anadolu Lisesi’ne gidiyor bu sene açık liseye göndermem Onun için avantajı olur mu Çünkü özel ders aldırıyorum matematik biyoloji kimya fizik derslerinden hani daha çok derslerine adapte olur diye düşünüyorum dezavantajı ne olur bilmiyorum bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim Teşekkürler

 8. Ben lise 4 de açığa almak istiyorum üniversite sınavına öyle daha iyi hazirlanacagimi düşünüyorum bu şekilde yaparsam okul puan falan kesiyor mu

 9. Bn lise T3 terkin bolumum kuaförüluk bölümünde ama düz liseden devam etmek istiyorum şimdi lise kaçta başlıcam ve ygsye girdiğimde okul puanı diye bişey varya ek olarak o bizede veriliyor mu bide hangi dersleri secebilirim

 10. imam-hatip lisesi 4. sınıfım 2. dönem açık liseye geçmek istiyorum fakat duyduğum kadarıyla açık lise mezunlarının iş olanağı daha az ve bazı üniv. bölümleri örgün istiyormuş bu bölümlerin hangi bölümler olduğunu bilmiyorum sizce geçmeli miyim? pdr bölümü açık liseden alıyor mu

  1. Açık lise mezunu olmak ile normal lise mezunu olmak arasında bir fark yok. Hiçbir üniversite açık öğretim mezununu kabul etmiyorum, önceliğim örgün lise mezunudur diyemez. Çünkü yerleştirme işlemleri ÖSYM tarafından yapılıyor. Bunda da önemli olan sınavda alınan puandır.

 11. lise 3 teyim ve okulu bırakıp açık ögretime geçmek istiyorum imam hatiplisesini okudugumdan acıktanda imam hatibi bititrsem nasıl olur benim matematik sıfır yani okulda olmuyo acıkta kaldıgında illakii gecmen gerekmi

 12. ben 2008 yılında mesleki açık öğretim lisesi elektrik bölümünden mezun oldum yaşım 31 şuan ve şuan işsizim beni iyi bir firma işe aldı evraklarımı hazırlamamı söyledi fakat açık öğretim yazısını görünce işe alımımı iptal ettiler bu nasıl bir düzendir bana bu konuda açıklama yaparmısınz kafayı yemek üzereyim böyle bir ayrımcılıkmı oluştu haberimiz yok

  1. Özel sektörde özellikle açıköğretim mezunlarını lisans mezunu olarak kabul etmiyorlar yani şunu demek istiyorlar ‘sen örgün bir programı bitirmediğin için yetenekli değilsin’. Maalesef özel sektörde böyle bir anlayış var. Ama devlet sektöründe diploma aynı şekilde geçerlidir.

   1. Üniversite okuduğunu sanmiyorum eger calisirda üniversitede guzel bir bolum okursan is olanagi coktur

    1. Ben 11.sınıfım ve acık öğretime geçmek istiyorum kredi yüksek olur diyolar ve bitirmem daha kolay oluyo diyolar sizce ne yapabılırım?

     1. Derslerinde başarılı isen ve tek başına çalışma yeteneğin varsa açık liseye gidebilirsin. Açık lise dersleri birazcık daha kolay oluyor. Notları yükseltmek senin elinde.

    2. Ben liseyi bitirdim ama içimde hep güzel sanatlar lisesini okuyamadığım için ukte kaldı ve müzik bölümünü istiyordum hep ailem izin vermemişti şuan 20 yaşındayım üniyi açıktan kazandım ama devam ettirmiyorum benim tek isteğim müzik okumak müzik üzerine eğitim almak bu konuda bilgi verir misiniz

     1. Devlet üniversitesinde müzik okumak istiyorsan üniversiteye geçiş sınavına girerek yeterli puanı alman gerekir. Gitmek istediğin üniversitenin taban puanını aldıysan sırada üniversitenin özel yetenek sınavı var. Bu sınavlar üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterir. Bu sınavdan da geçersen üniversitede müzik okuyabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.