Azerbaycan’da Okumak

Eğitim

Üniversite tercih listesinde ayriyeten kardeş ülke olan Azerbaycan da görülmektedir. YÖK’ün tercih listesine onlarca üniversite arasında Azerbaycan’da bulunan bazı üniversiteler de yer almaktadır.

YÖK, Türkiye’de bulunan üniversiteler gibi Azerbaycan’da bulunan bazı üniversiteleri de listesinde barındırmaktadır ve böylece bu üniversitelerden eğitim alındıktan sonra diploma denklik sorunu ortadan kalkmaktadır. YÖK’ün listesinde olan her üniversitenin diploması Türkiye tarafından tanınmaktadır. Bu yüzden Azerbaycan’da da eğitim görmek mümkündür.

Ayrıca YÖK sınavına katılmadan Azerbaycan da eğitim görülebilir. Ancak diploma alındıktan sonra denklik sınavına girmeleri gerekebilir. Ayriyeten üniversite ücretlerinde YÖK’lü öğrenciler diğer öğrencilere oranla daha az ödemektedirler.

Azerbaycan’da Eğitim Nasıl?

Azerbaycan’da tıpkı Türkiye’deki gibi üniversite eğitimi verilmekte. Ancak farklı olarak sistemi görebiliriz. Türkiye’de uygulanan vize ve finaller yerine Azerbaycan’da farklı yöntemler kullanılmaktadır. Ancak bu eğitime herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmamaktadır.

Azerbaycan’da Geçim Nasıl?

Öğrencilerin ilk önce sorduğu sorulardan bir tanesi de Azerbaycan’da geçim konusu. Azerbaycan’da bulunan üniversitelerin çoğu başkent Bakü’de yer almaktadır. Bakü ülkenin başkenti konumunda olduğundan fiyatlar konusunda da başkent olduğunu hissettiren bir şehirdir.

Azerbaycan’ın para birimi olan Azerbaycan Manatı, Türk Lirası’ndan yaklaşık olarak 3,90 kat daha değerlidir. Bu nedenle harcamaların dikkatle yapılması gerekir. Azerbaycan Manatı’nın daha değerli olması ülkenin daha pahalı olduğu anlamına gelmez. Türkiye’de bir kafede çaya 5 TL veriliyorsa, Azerbaycan Bakü’de çaya 1,50 AZN, yani kısaca bir buçuk manat ödenmektedir. Bu yönden bakılırsa Bakü piyasası İstanbul ile hemen hemen aynıdır.

Bakü’de Ev Kiraları Ne Kadar?

Bakü Azerbaycan’ın başkenti olduğundan dolayı şehirde evler oldukça pahalı. Ülkede 3+1 veya 2+1 gibi söylemler kullanılmamaktadır. Direkt olarak 3 odalı ya da 2 odalı diye bahsedilmektedir. Kaba hesapla ortalama, düzgün, eşyalı ve tüm gerekli malzemeleri bulunan ve bir daire 3 odalı ise 900 AZN gibi bir fiyata kiralanmaktadır. Ancak şehirde bulunan eski Sovyet binalarındaki daireler daha uygundur. Tabi Sovyet binalarının da kendine has dezavantajları da bulunmaktadır.

Şehirde en pahalı şeyin ev kiraları olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Azerbaycan’da Taksi Fiyatları

Azerbaycan genelinde taksi fiyatları oldukça uygundur. Petrolün bol olması nedeniyle oldukça da ucuzdur. Buna bağlı olarak ta taksi fiyatları öğrenciler için bile uygundur. Bunu iki ayrı sebebi vardır. Birincisi yakıtın ucuz olmasından kaynaklanırken, bir diğeri ise serbest taksiciliğin yaygın olmasından dolayıdır. Türkiye’de taksi plakası olmadan taksi işletmek mümkün değildir. Taksi plaka fiyatı da pahalı olduğundan taksi durakları bunu tarifelere yansıtmaktadır. Ancak Azerbaycan’da arabası olan herkes taksicilik yapabilir. Uber sistemi ile çalışan taksiciler kendi araçları ile ek gelir elde etmek için bu tip uygulamalara üye olur ve şirkete belli bir komisyon ödeyerek uygun fiyata yolcu almaya başlarlar.

Azerbaycan’da Üniversite Ücretleri

Azerbaycan’da Türkiye’nin aksine eğitim ücretsiz değildir. Türkiye’de devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim verilirken Azerbaycan’da devlet üniversiteleri dahi eğitim için ücret talep etmektedir. Özel üniversitelere oranla çok daha uygun olan bu ücretler yurt dışından gelen her öğrenciden alınmaktadır. Ancak Azerbaycan vatandaşı olan öğrenciler, girdikleri sınavda yeteri başarıya ulaşırlar ise üniversite ücretleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.