Üniversitede ilk gün ne yapılır?

Bilgi Genel Kişisel Gelişim Öğrenci Psikoloji Rehberlik

Her öğrencinin korktuğu, tereddüt ettiği konulardan bir tanesi de üniversitenin ilk günlerinde yaşanılması olağan şeylerdir. Her öğrenci üniversiteye giderken heyecanlı ve heyecan kadar da korkuludurlar. Acaba etraftaki insanlar bana nasıl bakıyor? Benim hakkımda ne düşünüyorlar? Acaba ayakkabılarım ile üstüm uyumlu değil mi?

Bu gibi sorular doğal olarak ta özgüven kaybına sebep oluyor.

Peki, üniversitenin ilk günlerinde ne yapmalıyız? Üniversitenin ilk günlerinde nasıl davranmalıyız? Çevremizdekiler ile iletişimi nasıl sağlamalıyız? İşte üniversitenin ilk günlerinde dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları.

  1. Rahat olun.

Evet. En önemlisi rahat olmak. Sürekli etrafa bakıp “Acaba bana mı bakıyorlar? Acaba yürüyüşümde sorun var mı? Dik mi yürüsem?” gibi sorular sormak sadece sizi yıpratır. En kolayı ise, rahat olmaktır. Etraftaki insanları görmezden gelerek buna başlayabiliriz. Unutmayın ki, çevrenizdeki insanların hepsi sizin gibi lise mezunu ve üniversiteye ilk kez adım atıyorlar. Yani onların sizden daha fazla tecrübeli olduğu tek bir konu dahi yok.

  • Korkmayın.

Korkmak sadece özgüveninizi yok etmeye yarar. Korkacak bir şeyin olmadığı halde korkmak ise aklınızı. Etrafta sizden üstün kimse yok. Neden korkasınız o zaman? Etraftaki insanların üzerinize bakmasından mı korkuyorsunuz? Neyiniz yanlış? Kıyafetiniz kirli değilse ayakkabı ile uyumlu olmadığı için mi utanacaksınız? Modayı belirleyen siz olun.

  • Etraftaki insanlara yaranmak için çaba sarf etmeyin.

Bırakın onlar sizin için çabalasın. Siz her zaman havalı takılın. Egoist olun demek değil bu. Sadece insanlara kendinizi kanıtlamak zorunda olmadığınızın farkında olun. Gerisi zaten doğaçlama bir film gibi gelir.

  • Hemen arkadaş edinmeye bakın.

Arkadaş grupları oluşmadan önce etrafınızdaki insanlar ile sohbet etmeye çalışın. Merak etmeyin. Onlar da sizin gibi çekindikleri için sizinle konuşmaya yeltenmiyorlardır. Hatta siz bir konuştunuz mu, karşınızdakinin dilinin nasıl da açıldığını göreceksiniz. Meğer ne istekliymiş bu konuşmaya, diyeceksiniz.

  • Edindiğiniz arkadaşlarınız ile mesafenizi koruyun.

Arkadaş edinmekte acele edin. Daha sonra açıkta kalabilirsiniz. Arkadaş grupları oluştuktan sonra katılmak daha zordur. Ancak arkadaş edindikten sonra onlara canınızı teslim etmeyin. Sadece arkadaş olduğunuzu, dost olmadığınızı unutmayın. Her sözlerine güvenmeyin, onların sözleri ile hareket etmeyin. Aklınızı kullanın. Bunu uygulamadığınız takdirde, son sınıfta aklınıza gelecektir.

  • Özgüveniniz her zaman yerinde olsun.

Özgüveninizi korumaya bakın. Her ne olursa olsun, bu olay özgüveninizi kırmamalıdır. Etrafınızda çabuk sağladığınız arkadaş ortamı özgüveninize destek olacaktır. Daha sonra zaten çorap söküğü gibi arkadaşın arkadaşı sırası halinde daha fazla arkadaşınız olacaktır. Bunun yanında bir de kız arkadaşlar edinmek istiyorsanız bunun için özgüven şarttır. Kızların da insan olduğunu ve onların da erkek arkadaş istediklerini unutmayın. Birinden hoşlanıyor veya onunla arkadaş olmak istiyorsanız, taktik çok basit: Yanına gidin ve tanışmak istediğinizi söyleyin. Sanal ortamda acayip acayip şekillerde tanışmak isteyenlere göre oldukça sade, basit ve bir o kadar da özgüvenli bir şekilde ettiğiniz bu teklif, sanal âlemde gönderdiğiniz takip isteğinden 40 kat daha etkilidir ve başarı oranı da 40 kat daha yüksektir.

Aynı şekilde yöntem kızlar için de geçerlidir. Eğer bir erkekten hoşlandıysanız veya onunla arkadaş olmak istiyorsanız, siz de gidin ve söyleyin. “Erkek teklif eder” diye bir kural yok. Toplumun yarattığı saçmalıklara sürü gibi takılmayın.

  • Kişisel bakımınıza özen gösterin.

Madem insanlar ile tanışıyor, yetmiyor bir de ilk haftadan kız veya erkek arkadaş ediniyorsanız, kendinize de bakmanız gerekiyor. Günlük kişisel bakımınıza, temizliğinize özen gösterin. Kokunuz sizin her şeyinizdir. Koku hafızada en uzun süre kalan duyudur. Yani bir insan sizin adınızı, yüzünüzü unutabilir ama kokunuzu çok uzun yıllar boyu unutmaz. Kullandığınız parfümün kaliteli olmasında dikkat edin ve sürekli aynı kokuyu kullanın ki, size has bir kokunuz olsun. Ayrıca parfümü kıyafet üzerine değil, boynunuza, kulak memelerinin diplerine ve enseye sıkın. Bu şekilde daha etkili ve kalıcı bir koku sağlarsınız. Direkt cilde temas edeceğinden parfümün kalitesine dikkat edin ki ileride bir takım cilt problemleri yaşamayın.

  • Derslerinizde aktif olun.

Derslerinize odaklanmayı sakın unutmayın. İpin ucu kaçtı mı yakalamak oldukça zor oluyor. Liseye göre farklı bir ortamda farklı dersler ve farklı insanlar ilk günler konsantrasyonu bozabilir. Zaten ilk günler kolay konulardan başlanıyor. Ama daha sonra derslere ciddi derecede odaklanmak gerekiyor. Derste telefonunuzu uçak moduna alın. Böylece gelen mesajlar sizin dersinize mani olmayacaktır. Zira gelen her mesaj dikkatinizi en az 5 dakika boyunca dağıtır. 5 dakika sonra gelen yeni bir mesaj da bunu devam ettirir. Bu sebeple telefonunuzu derste uçak moduna alın ki, gelen bildirim aklınıza “Acaba kim yazdı? O kız mı?” gibi bir acayip sorular getirmesin. Öğretmeni dikkatle dinleyin ve sorduğu sorulara el kaldırıp cevap verin. Bu hem öğretmenin gözünde iyi biz izlenim verir hem de derslerde daha iyi motivasyon sağlamanıza yarar.

  • Her şeyden önce kendiniz olun.

Bir grup insana özenip onlar gibi takılmaya çalışmayın. Kendi tarzınızı, kendi eğlence yöntemlerinizi geliştirin. Üniversitede yaptığınız saçmalıklar insanlar tarafından kötü olarak yorumlanabilir. Ancak çoğu tüm insanlar kötü dediği için kötü derler. Yaptığınız şey eğlenceli ise yapmaya devam edin. Başkalarının hakkını gasp etmediğiniz sürece yaptığınızda yanlış olamaz. Bırakın deli desinler. Bu hayatı kendiniz için yaşayın, başkası için değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.