AOBP YERİNE OBP

Eğitim

6287 sayılı kanuna göre değişen ösym kılavuzu yeni süprizler ortaya çıkarttıyor. Eğitimcilerin bir kısmı yapılan değişikliği doğru bulurken bazıları da yanlış da buluyorlar. Özellikle iyi okullardan öğrencilerin kaçacağını düşünüyorlar.  Öğrenci sirkülasyonun değişeceğini söylüyorlar. Yani öğrenci transferleri gerçekleşecek. Başarılı öğrenciler iyi olmayan okullara kayacaklar. Bu da okullardaki öğrenci kalitesinin düşüreceğini gösteriyor.

Bence gelecek yıl yeni eğitim sistemi ile beraber çok sorunlu geçecek. Şimdiye alışık olan bir sistem vardı. Gelecek yıl herkesin yabancı olduğu bir sistem olacak. Özellikle liselerdeki durum baya karmaşık olabilir. Liseyi okumak zorunlu ama aynı zamanda açık lise imkanı da var. Okulun YGS ve LYS başarılarınında yerleştirmede bir öneminin kalmamasından sonra öğrencilerin iyi-kötü okul tercihlerinin bir anlamı kalmayacak. Derslerinde kendine güvenen ve biraz da parası olanların okul yerine açık liseye gitmeleri önünde hiçbir engel kalmadı.

Normal başarıya sahip bir öğrenci kalabalık lise sınıflarında kaybolmak yerine açık liseye gidip dershanede de üniversiteye hazırlanabilir. Nasıl olsa okul puanının üniversite yerleştirmelerinde bir anlamı yoktur.

Bu arada okul puanınızı 0,6 ile çarptığınızda yerleştirme puanınız ortaya çıkar. Okul puanınız 100×0,6=60 şeklinde hesaplayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.