AÖF’den Mezun Olamayan 1,5 Milyon Öğrenciye Müjdeli Haber

Haber

Anadolu Üniversitesi Rektörü, Açıköğretim Fakültesi iktisat ve İşletme bölümlerinden mezun olmaya tek dersi kalan ve dönem uzatan öğrenciler için yeni bir uygulama getirdiklerini dile getirdi. Bu uygulama Açık öğretim fakültesinde okuyan 1,5 milyon öğrenciyi ilgilendirmektedir.

Bilindiği gibi Açıköğretim sisteminde dönem uzatma durumunda olanlara tek ders sınavı hakkı getirilmişti. Tek ders sınavına giren öğrenciler başarılı olmaları durumunda dönem uzatmadan mezun olabiliyorlardı.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci GÜNDOĞAN Açıköğretim Fakültesi iktisat ve işletme önlisan ve lisans programlarında kayıtlı olup, 3 dersten başarısız olanların hangi durumda mezun olabileceklerine açıklık getirdi. Prof.Dr. Naci GÜNDOĞAN, üç dersi başarısız olan ve bu dersleri geçmeleri halinde mezun olacakların üç dersten de sınava girebileceklerini söyledi. Anadolu Üniversitesi Rektörü üç derse ilişkin açıklamayı şöyle dile getirdi:

“Öğrencinin üç ders sınavına girebilmesi için, 2016/2017 öğretim yılı güz veya bahar döneminde o derslere kayıt yaptırmış olması gerekmektedir. Başarısız olduğu üç dersten (DZ) ve/veya (YZ) harf notu alan öğrenciye üç ders sınav hakkı tanınmaz. Uygulamalı dersler (laboratuvar, pratik çalışma ve benzeri) için üç ders sınav hakkı tanınmaz. Üç ders sınav notu, dönem sonu sınav notu yerine geçer. Başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınavı notunun yüzdelik oranları dikkate alınarak belirlenir. Öğrencinin başarı notu; üç ders sınavı uygulanan her bir ders için dönem içi notları ile üç ders sınav sonucu esas alınarak hesaplanır. Öğrencinin harf notları, dönem sonu sınavına ‘Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Öğrenci Değerlendirme Sistemi Esasları’ dikkate alınarak oluşan harf notu aralıkları dikkate alınarak belirlenir. Her ne sebeple olursa olsun üç ders sınavına katılmayan ve katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılamaz.”

Üç Ders Sınav Hakkı Ne Zaman Kullanılacak?

Üç ders sınav hakkından yararlanmak isteyenler yurt içinde 22 Temmuz’da yurt dışında ise 13 Ağustos’ta sınava girecekler.

Rektör açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye programları için üç ders sınavı; 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü fakülte yönetim kurulu kararı ile belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir. Türkiye programlarına kayıtlı bulunan ve halen cezaevinde/tutukevinde olup üç ders sınavına girme hakkı olan öğrencinin sınavı, 22 Temmuz 2017 Cumartesi günü bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılacaktır. Yurtdışı programları için üç ders sınavı; 13 Ağustos 2017 Pazar günü fakülte yönetim kurulu kararı ile belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir.”

Açık öğretim sistemine kayıtlı öğrenciler için çeşitli iyileştirmeler yapmaya çalıştıklarını söylen Prof.Dr Gündoğan, amaçlarının fakültedeki öğrenci başarısını geliştirmek olduğunu belirtti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.