En Düşük Dört Yıllık Program 16 Net Ötede

Haber

2015 YGS sınavına sayılı saatler kala öğrencilerdeki heyecan da artmaya devam ediyor. Sınavın heyecanının ötesinde öğrenciler nasıl bir sonuçla karşılaşacaklarını bilmediklerinden kaynaklanan bir endişe var. Sınavda başarı beklentisi çok düşük olan adaylar ise kaç net ile dört yıllık  bir programa girebileceklerini öğrenmek istemektedirler.

En düşük dört yıllıklar açık öğretim bölümlerinin kontenjansız olduğu zamanlarda açıköğretim programları idi. Bu programlar kontenjanlı olduktan sonra ise bunlara yerleşmek zorlaştı. YGS’deki başarı açısından en düşük dört yıllık programlar artık özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlardır.

YGS’de 6 farklı puan türü var. Bunlardan herhangi birinden 140 barajını aşmak için en az 16 net yapmak gerekiyor. 140 baraj puanı aşanlar iki yıllık bölümleri seçebilir ve özel yetenek sınavlarına girebilirler. LYS’lere girebilmek ve YGS ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etmek için ise en az 32 net yapmak gerekir.

Yüksek öğretime giriş sınavlarında soruları yüzde onluk kısmı çok kolay sorulardan oluşmaktadır. Bu soru çözmek için ortaokul mezunu düzeyindeki bir öğrenci kadar bilgi sahibi olmak yeterlidir. Çok kolay kısmındaki soruları bu şekilde değerlendirirseniz, sınavı rahat kazanırsınız.

Sınavlara katılacak tüm adaylara başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.