Fen Bilgisi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Meslek Tanıtımları

Eskiden adı ilköğretim okulları olan 4+4+4 eğitim sisteminin gelmesi ile adı ortaokul olan 5,6,7 ve 8. Sınıf öğrencilerin ders gördüğü okullarda görev alan fen bilimleri öğretmenlerinin ne kadar ücret aldığı konuya ilgi duyan herkesin merakını çekmiştir.

Acaba bu öğretmenler çok mu para alıyor? Aldığı maaş gelecekte bu mesleği yapmak isteyen öğrenciler için yeterli midir? Ben bu branşı seçersem kendimi ve ailemi geçindirebilecek miyim? Endişeleri ile bireyler Fen Bilgi öğretmenlerinin ne kadar maaş aldıklarını öğrenmek istemektedirler.

Biz de bir araştırma yaparak bireylerin bu alandaki merakını gidermeye çalıştık. Hemen söyleyelim; göreve yeni başlayan bir fen bilgisi öğretmeni 2300 lira maaş almaktadır. Ek ders, yaptığı kurslar, evli olup olmaması, eşinin çalışıyor olup olmaması ve ve çocuklarının sayısına göre ayrıca geliri olmaktadır. Bu özelliklerin durumuna göre gelirleri yaklaşık olarak 4500 liraya kadar değişebilmektedir.

Ayrıca özel ders imkanları da vardır. Özel ders öğretmenin tecrübe ve popülerliğine göre değişmektedir. Özel dersi 50 liraya veren de var, 250 liraya veren de var.

Fen bilgisi öğretmenlerinin KPSS ile atanma durumlarına baktığımızda olumlu bir tablo ile karşılaşmıyoruz. 2015 Eylül ayında baraj puanı geçip başvuran 7633 kişiden yalnızca 1521’i 78,55002 puanla atanmıştır. 2016 Şubat döneminde toplam 29 bin öğretmen ataması yapıldı. Bunlardan fen bilimleri/fen ve teknoloji branşında atanan öğretmen sayısı 1393’tür. En düşük puan ise 75,27230 başvuran kişi 5.706’dır.

Atama durumlarını da ele aldığımız fen bilimleri/fen ve teknoloji öğretmenlerinin maaşları diğer öğretmenlerin maaşlarından pek farklı değildir. Ayrıca atanma şansları da azdır. Tercih edecek öğrenciler için umarım bu yazımız faydalı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.