Gençleri Madde Bağımlılığından Koruyacak Önlemler

Anne-Baba

 

Gençleri uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddelerden koruyacak en önemli unsur ailedir. Ailede genci koruma ve ona destek olma söz konusu değilse, bu görevi daha büyük aile öğretmen, arkadaş ve işveren yerine getirecektir. Ne yazık ki madde kullanımı sadece bireysel bir faaliyet değildir. Madde kullanımı gencin çevresindeki herkesi;  öğretmenlerini, arkadaşlarını, ailesini, yoldan geçenleri, komşuları etkiler. Uyuşturucu kullanımı sosyal bir rahatsızlıktır ve ilgili kurumların önlem alması gerekir. Biz burada ailenin daha çok ne yapması gerekeceği üzerinde duracağız.

Öncelikle çocuğu çok iyi tanımak gerekir. Çocuklar ergenliğe giriş ile birlikte aileden uzaklaşmaya başlıyorlar. Sokağın, çevrenin ve arkadaşlarının etkisine girmeye başlıyorlar. Çocukluktan ergenliğe geçiş olan bu dönem çocuğu iyi bir şekilde tanırsan çocuk üzerinde oluşabilecek değişimleri fark edebiliriz. Bunun için aile ile çocuk arasında bir güven duygusu oluşmalı ve çocuk yaşadıklarını aile üyelerine anlatabilmelidir.

Çocukların bakımı çok önemlidir. Bakımına dikkat etmek gerekir. Uyuşturucu bağımlısı yapmayacak, kaliteli ürünler almaya çalışmak gerekir. Bağımlılık yapacak maddeler hakkında uyarılarda bulunun.

Gencin okuluna gidip öğretmenleri, arkadaşları ile görüşmek onu daha iyi tanımanızı sağlar. Öğretmenler çocuklar üzerindeki değişiklikleri daha erken far edebiliyorlar. Bir değişiklik olup olmadığını öğrenmek gerekir.  Okul ile olan alakasında bir değişimin olup olmadığını öğretmenlerinden öğrenebilirsiniz. Yine onunla öğle yemeklerini dışarıda yiyebilirsiniz.

Çocuğunuzun hem okuldaki hem sosyal hayattaki başarısının artması için onun sosyal kulüplere, etkinliklere ve kamplara katılması için teşvik edin. Çeşitli sosyal ve sportif faaliyetlere katılması onda boşluk hissinin oluşmamasına, bundan dolayı da maddelere bağlanmamasına yardım eder.

Artık yuvalarını kurmaları için antrenmanlara başlayabilirler. Bu antrenmanlar gencin iş hayatına hazırlanmasıdır. Gelir getiren bir işe girmesini sağlayabilirsiniz.  Yarı zamanlı çalışma imkânı sağlayan şirketler var, oralarda çalışma fırsatlarını oluşturabilirsiniz. Para kazanmaya başlaması beraberinde başka sorunları da getirebilir, kendi parasını istediği biçimde kullanma isteği gibi.  Bu durumda kazandığı para ile onun çeşitli ihtiyaçlarını gidermesini sağlayabilirsiniz.

Umarım bu yazdıklarım sizler için faydalı olur. Sorularınızı ve yorumlarınızı lütfen bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.