Hangi Dershane

Öğrenci

Nisan – mayıs ayları geldiğinde bir sonraki yıl öğrencisini üniversiteye ya da iyi bir liseye göndermek isteyen veliler, öğrencilerinin hangi dershaneye giderlerse daha başarılı olacaklarını düşünmeye başlarlar. Hangi dershanede öğrenci gerçek performansını ortaya koyabilir?  Gerçekten önemli ve zor bir karar vermek gerekiyor. Hem maddi anlamda hem zamanın boşa geçmemesi için doğru bir karar vermek gerekir.

Türkiye’de birçok dershane var. Bunlardan şu iyidir, bu kötüdür demek doğru olmaz. Dershanelerin şubeleri arasında bile çok büyük farklılıklar bulunabiliyor. Çok iyi bir dershaneye gidersiniz ama bu beklentilerinizi karşılamayabilir.

Bir dershanenin başarısı yayınlarına mı yoksa kadrosuna mı bağlıdır? Bunu da değerlendirmek gerekir. Her ikisi de önemlidir. Ama bence dershanenin başarısı daha çok kadroya bağlıdır. Kadro yeteri kadar istekli ise birçok başarı elde edilebilir. Kadrodaki uyum da başarıyı artırır.

Çocuğunuzu (ya da kendiniz) dershaneye göndermeden önce neden dershaneye göndermeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Dershaneden beklentinizi açıkça ortaya koymalısınız. Okul başarısını artırmak için mi yoksa sınava hazırlamak için mi? Hangi okulda okuduğunuz da dershaneye gidip gitmeme kararınızı etkiler. Örneğin meslek lisesinde okuyorsanız, okul başarısı için dershaneye gitmenize gerek yoktur. Çünkü dershanede gördüğünüz dersler ile okuldaki dersleriniz uyuşmayacağı için gitmenizin bir anlamı yoktur. Okul başarısını artırmak için özel ders almanız daha ekonomik olur.

Hangi dershanenin daha başarılı olacağından çok hangisini siz daha iyi değerlendirebileceksiniz ona bakmanız lazım. Kendinizden beklediğiniz başarı hangi dershaneye gideceğinizi de belirler. Eğer kendinize inancınız zayıf ise o zaman başarılı da olamazsınız.

Unutmayın normal bir insanın yaptığı bir davranışı herkes yapabilir. İnterneti kullanmayı bilmek normal bir insanın yapacağı davranıştır. Bu yüzden herkes internet kullanmayı öğrenebilir. Matematik ve diğer dersler de normal insanların başardığı dersler olduğu için herkes başarabilir. Yeter ki yeterli zaman tanınsın. Bazı şeyler hoşumuza gider ve biz bunu çabuk öğreniriz. Eğer hayallerimizi gerçekleştirmek istiyorsak dersler için de sabırlı olmamız gerekir. Bu yüzden önemli olan dershane değil sizsiniz. Dershane size sistem kazandırır. Siz de bunu alırsanız başarılı olursunuz.

Dershane neden okuldan daha başarılı oluyor? Okullar öğrencilerin daha başarılı olması için değil, onların bir şeyler öğrenmesi amacındadır. Dershaneler ise sürekli öğrencinin daha başarılı olması için mücadele eder. Bu yüzden bunlar birbirlerinin yerini değil, farklı alanları doldurmaktadır. Birbirleri ile rekabet de edemezler, böyle bir amaçları da yok. Dershaneler birbirleri ile rekabet halindedirler. Bu onların daha iyi yapıyor ama okullarda böyle bir rekabet durumu yoktur. Gelirleri önceden sabit olan bir kurumun başarı için mücadele etmesi de düşünülemez. Bu da öğrencilerin sınav başarısı için dershanelere mecbur olmalarına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.