Harvard’da Okumak İmkansız Değil!

Sınav

Paranız veya yeteneğiniz varsa Harvard sizi bekliyor. Okulun birçok bölümü, 250+ TOEFL’la yüzde 80’e kadar burs da veriyor.

Dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilen Harvard’da okumak imkansız değil. Eğer parasız Harvard diploması istiyorsanız, öncelikle üniversiteye giriş sınavında ilk 200’e girmeniz şart. Bunu başarırsanız, Harvard’da size yüzde 80’e kadar burs imkanı var. Tabii, TOEFL konusunda da 250+şartı da çok önemli. Tıp bölümlerini tercih etmek istiyorsanız, MCAT sınav sonucu okulun olmazsa olmazlarından biri. ABD’deki birçok önemli okul gibi Harvard’ın önem verdiği bir konu da referans mektubu. Ülkenin önemli şirketlerinin CEO’su, okulunuzun kaliteli olması kaydıyla bir öğretim üyesi veya okul rektörünün sizin için yazacağı referans mektubu şart. Bu mektubun, “Okuldaki en iyi 3 öğrenciden biri” veya “Şirketin gelecek vaat eden en önemli çalışanı” gibi ibareler de çok önemli. Bilgi ve yetenek sınavları da sizin Harvard hayalinizin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak koşullardan biri.

SANAT BÖLÜMÜ

Paranız varsa, çok zeki olmanız da ilk etapta şart değil. Elbette Tıp okumanız biraz zor olsa da, paranızla Harvard’da eğitim alma şansınız yüksek. Örneğin Halk Sağlığı Fakültesi’ndeki bir bölüme girmek için 25 bin doları gözden çıkartırsanız, Harvard’ın kapısı size açık. Sanat bölümlerinde de paranızla okumanız kolay.

* Harvard Üniversitesi’nde okuyan 74 Türk öğrencinin olduğu açıklandı. Bunlardan 65’i iş hayatını ABD’de sürdürecek. 10 Türk ise, Türkiye’ye döneceğini açıkladı.

YOLU HARVARD’DAN GEÇEN CEO’LAR

Oracle: Şirketin de sahibi olan Larry Ellison’ın, maaşı 69 milyon dolar.
Occidental Petroleum: 
Ray Irani, 2012 yılında şirketten 52.2 milyon dolar kazandı.
Viacom: 
Philippe Dauman 34 milyon dolar aldı.
Thermo Fisher: 
Marc Casper, maaşı 33 milyon dolar.
Boston Scientific: 
J. Raymond Elliott 32.1 milyon dolar
Polo: 
Ralph Lauren, kurucusu olduğu şirketten yıllık 27 milyon dolar alıyor.
McKesson: 
John Hammergren 24.5 milyon dolar.

BÖLÜM VE ÜCRETLER

TIP Fakültesi 58 bin dolar 
Hukuk Fakültesi 58 bin dolar
İşletme Fakültesi 55 bin dolar
Yüksek Tasarım Fak. 34 bin dolar
Fen ve Sanat Fakültesi 33 bin dolar
İlahiyat Fakültesi 26 bin dolar
Yüksek Eğitim Okulu 24 -39 bin dolar
Halk Sağlığı Fakültesi 25 bin dolar
J. F. K. Yönetim Okulu 42 bin dolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.