İki Dil Bilmek Beyin İçin Daha İyidir

Genel Öğrenci

Bilim adamları iki dil bilmenin beyin için bir egzersiz olduğunu ve beyni geliştirdiği bilgilerine ulaştı.

Amerika’daki Northwestern Üniversitesi bilim adamları iki dile sahip olmanın düşünme yeteneklerini artırdığını ve birden iki dili kullanmanın bir beyin egzersizi olduğunu açıkladılar.

Yapılan araştırmada iki dili bilenler ile tek dil bilenlerin gürültülü ortamlarda sesleri birbirinden ayırt etme yetenekleri ölçüldü. İki dil bilenler gürültülü ortamlarda sesleri daha çabuk ayırt edebiliyorlardı.

Aynı araştırmada iki dil bilenlerin beyin dalgalarının gürültülü ortamlarda daha çok olduğu saptandı. İki dil bilenlerin tek dil bilenlere göre duymak istedikleri ses ile arka plandaki sesleri daha çabuk ayırt ettikleri ortaya çıktı.

İki dil bilenlerin beyin dalgaları daha hareketli ve çevrelerine daha kolay tepkide bulunuyorlar.

İki dil bilenlere seslere daha aşina oldukları için sesleri daha kolay ayırt edebiliyorlar. Yine beyinde farklı noktalar arasındaki hareketlilik daha çok olduğu için beyin daha fazla çalışıyor. Bu da onların daha geç bunamalarını sağlıyor. Ayrıca iki dil bilenlerin beyinlerini geliştirmek için bulmaca çözmelerine de gerek kalmıyor. Tabii çözerlerse faydası daha fazla olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.