İLK LYS’LERE SAYILI SAATLER KALDI. PEKİ NE YAPMALI?

Genel

Lisansa Giriş Sınavlarına girecek bütün adayların ortak özelliği sınava giriyor olmalarıdır. Bazıları telaşlı bazıları sakin. Sakin olan daha avantajlıdır.

LYS’lerde en yüksek başarıyı da yapsanız, bu süreç bitmeyecek; çünkü bu sürecin aşamaları var. Sınavdan sonra acaba istediğim puanı alır mıyım? Acaba istediğim bölüme yerleşir miyim? Soruları gelecek.

Puanlarınız belli olduğunda zorlu tercih dönemi başlayacak. Sınavda soruyu yapmadan geçebilirsiniz ama tercih yapmadan yerleşemezsiniz. Ve daha iyi nasıl tercih yapabilirim? Kaygıları başlayacak.

 Bundan sonra ise üniversiteye yerleşeceksiniz. Bu defa kayıt telaşı başlayacak. Bu bittikten sonra ise okulu nasıl bitiririm telaşı, ondan sonra ise iyi bir iş sahibi olma telaşı başlayacak. İyi bir işten sonra ise ev, araba, eş ve çocuk telaşı devam edecek. Derken hayatın sonuna gelmiş olacaksınız.

Bu arada kaçırmamız gereken yaşadığınız andır. Sınav size güzel anlar yaşatacak, onun tadını almaya bakın. Sonrakilere sonra bakarsınız.

Dünün işini bugüne bırakma ama yarının işini de bugün yapma, yoksa yaşamdan zevk almazsınız.  Ki sen bu dünyaya yaşamdan zevk almak için geldin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.