LYS Öncesi ve Sonrası İçin Öğrencilere ve Velilere Uyarılar

Ygs-Lys

Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, öğrencilere sınav öncesi ve sonrası için önemli tavsiyelerde bulundu
ÖSYM´nin 2013 sınav takvimine göre, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) 24 Mart´ta, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) ise 15-16 Haziran ve 22-23 Haziran´da yapılacak. Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, öğrencilere ve ailelerine sınav öncesi ve sonrası için önemli tavsiyelerde bulundu.

SINAV ÖNCESİ NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Adaylar, konu açığını şu ana kadar mutlaka halledilmiş olmasını gerektiğini belirten Sarıkaya Sarıkaya, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Şayet halledilemeyen konular varsa kalan kısa sürede mümkün olduğu kadarıyla bu eksiklikler kapatılmalıdır. Adaylar, kalan süreyi kendi puan türündeki derslere daha fazla ağırlık vererek geçirmelidir. Dershane ve okullarda yapılan çalışmaları yakından izlemek ve onlardan son taktikleri almak da yerinde olur. Diğer yandan sınav öncesi kafa karıştıracak sosyal olaylardan uzak durmak ve sınav yerini önceden görmek de ihmal edilmemelidir. Sınav evraklarını bir gece önceden hazırlamak adayları rahatlatacaktır. Adaylara sınav giriş belgelerinin altında yazan bütün açıklamaları dikkatlice okumayı ve bu kurallara uymayı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Uyku ihmal edilmemeli ve her zamanki yatış saatinizde uyumaya çalışmalısınız. Sınavdan önce rahatsızlık vermeyecek yiyecekleri tercih etmekte fayda var. Sınava giderken yanınıza TC kimlik kartınızı ve ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr internet adresinden indirdiğiniz Sınav Giriş Belgenizi almayı asla unutmayın. Kimlik belgesi olarak sadece pasaport ve TC nüfus cüzdanı kullanılacaktır. Bunların dışında kalan hiçbir belge kimlik belgesi olarak kullanılamayacak. Ayrıca Sınav giriş belgesi ÖSYM tarafından gönderilmeyeceği için adaylar, bunları ilgili internet adresinden gireceği sınavlara göre ayrı ayrı almalıdır.”

SINAV ESNASINDA NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya; “Adaylar, kitapçıkların dağıtımından sınav başlangıcına kadar yapılan tüm uyarıları dikkatle dinlemelidir. Sınav kitapçığı baştan sona dikkatlice kontrol edilmelidir. Sınav öncesi yapacak kodlamalar dikkatlice yapılmalı ve Konsantrasyon sağlanır sağlamaz soruların çözümüne geçilmelidir. Süreyi ekonomik kullanmaya dikkat etmek olmazsa olmaz önceliklerimizin başında gelmelidir. Çözemediğiniz sorular üzerinde fazla zaman kaybetmeden diğer soruya geçmek en iyi tercihtir. Yapabileceğiniz soruları çözdükten sonra kalan süreyi çözemediğiniz sorular için kullanmalısınız. LYS’ de şu veya bu şekilde her hangi bir testi tercih etmek söz konusu olmadığı için önünüze gelen kitapçığa odaklanmanız başarınızı arttıracaktır. Sınav esnasında çok fazla su içmek sizi sıkıntıya sokabilir, bundan kaçınmakta fayda var. Süreyi sonuna kadar verimli şekilde kullanın şayet zamanınız kalırsa son 10 dakikayı kodlamaları kontrol ederek, geçirebilirsiniz. Sınav sonunda sınavınızın geçerli sayılabilmesi için gerekli bütün işlemleri yaparak sınav evraklarını eksiksiz bir şekilde teslim ediniz.”

Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, öğrencilere sınav öncesi ve sonrası için önemli tavsiyelerde bulundu. Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya, öğrencilere sınav öncesi ve sonrası için önemli tavsiyelerde bulundu.
*****

SINAV SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Üniversite sınavını başarılı bir şekilde atlatan öğrenciler için önlerinde yeni bir hayatın ilk dakikaları başladığını belirten Sarıkaya; “Aldığınız puan ölçüsünde tercihler yapabileceksiniz. Burada aldığınız puanın yüksek olması tercihlerinizi rahat yapmanızı sağlasa bile şayet kafanızda net bir üniversite ve tercih alanı oluşmamışsa tercihlerinizi rehber öğretmenlerinizle yapmanızda azami fayda var. Tercih öncesi meslekler ve tercihler rehberi okunursa meslekler hakkında bilgi sahibi olacağınız için meslek ve üniversite tercihlerinizde karar vermeniz kolaylaşacaktır. Sırf yerleşme adına tercih yapmayınız, sizi mutlu etmeyecek bir mesleği seçmeniz halinde kazanmışken bir anlamda kaybetmiş olursunuz ki bunun anlamı sizin için iki yıl demektir. Bir yükseköğretime yerleşmiş olduğunuz için bir sonraki yıl puanınızın kesileceğini asla hatırdan uzak tutmayın ve yanlış adım atmayın. Şayet aldığınız puan sizi tatmin edecek bir alana yerleşme imkânı tanımıyorsa gerekirse bir yıl daha şansınızı denemenizi öneriyoruz. Uzman öğretmenlerinizin desteği ile çok daha az puanlar almanıza rağmen daha güzel tercihler yapabileceğinizi asla unutmayınız, onların birikimlerinden ve tecrübelerinden istifade etmeyi ihmal etmeyiniz. Çevrenizde bazı bölümlere kayıt yaptıran ama daha sonra o bölümleri bırakarak ya da dondurarak tekrardan sınava giren arkadaşlarınız veya yakınlarınızın olduğuna pek çok kez şahit olmuşsunuzdur. Sizler de aynı hataları yapmayınız. Tercihlerinizle bir anlamda hayat tarzınızı da belirlemiş oluyorsunuz. Sizi yarı yolda bırakacak bir mesleği seçmeyiniz. Unutmayalım! bugün seçtiğiniz bir meslek, okulu bitirdiğinizde işe yaramayabilir.”

YENİ DÖNEM VE HAZIRLIKLARI İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Zambak Yayın Grubu Sınav Ölçme Değerlendirme Uzmanı Osman Sarıkaya; “Hedefinize ilk hamlede ulaşamamış olabilirsiniz. Bu vazgeçmeniz için asla yeterli bir sebep değildir. Başarısızlıklar sizi asla yıldırmasın mutlaka tekrar deneyin sizi başarısız kılan sebeplerin neler olduğunu iyi düşünün ve bunları ortadan kaldırın. Hedefinize uygun çalışmalar yapın. Zamanı iyi değerlendirin. Başarısızlığın aslında sizin bir tercihiniz olduğunu başarmaya odaklandığınızda daha iyi anlayacaksınız. Hayatımızda birtakım olumsuz tecrübeler olabilir. Ders alınmış her başarısız hamle aslında sizim için birer kazançtır. Böylelikle süreci kontrol etmiş ve başarısızlığın sebeplerini daha iyi görmüş oluruz. Unutmayalım, hayat uzun bir süreç atılacak daha çok adımlar var. Asla karamsarlığa düşülmemelidir. Ümitsizlik, sıkıntıları da beraberinde getirir.”

“Başarı üzerine hayaller kurmak başarmanın ilk adımdır. Bu arada kendini iyi tanıma ona göre hedef koymak da gözden uzak tutulmamalıdır. Evet, hayalimiz olmalı; ama bunlar ham hayaller olmamalı. Aksi takdirde yine hüsrana uğrayabiliriz. Ayrıca başarmak için iyi bir nedeniniz olursa motivasyonunuzu daha rahat sağlayabilirsiniz. Bunun için kendinizi zorlayınız. Niçin başarmak istediğinizi kendinize sorun. Eminim ki bu ve benzeri soruların cevapları size olumlu yönde katkılar sağlayacak, başarısızlığa giden yolu tümüyle kapatacaktır.”

*****

“Diğer yandan sınavda başarısız olan öğrencilerin ailelerine büyük görevler düşüyor. Tabi ki her anne baba çocuklarının iyi bir eğitim almasını arzu eder ve bunun için çalışır; ama Onların başarısızlıklarında bizim de payımız olduğunu unutmayalım. Yapılan hataları birlikte gözden geçirip bir sonraki yıl çocuklarının güzel yerler kazanmaları için destek olabiliriz. Üniversite okumanın çok şey olduğunu kimse gözden uzak tutamaz; ama her şey olduğu da söylenemez. Üniversite okumadan da güzel işler yapılabildiğini çevremize şöyle bir baktığımızda görebiliriz. İlla ki çocuklarının üniversite okumalarını arzu ediyorlarsa, bunun için onların tekrar sınav girmelerini sağlayabilir ve onları motive ederek başarısızlıklarını kısa sürede unutturabilirler.”

ÇOCUKLARIMIZA ÖZGÜVENİ AŞILAYINIZ

Osman Sarıkaya, velilere ise ” Çocuklarımıza çok büyük hedefler vererek onları strese sokmayınız. Olabilecek başarısızlıklar için onlara özgüven aşılayınız. Sonuç ne olursa olsun, onlar bizim çocuklarımız. Hiç birimiz şu okulu kazansın bu okulu kazansın diye çocuk sahibi olmadık. Onlar bizim yarınlarımız, öyleyse gereken değeri verelim, her durumda sevgimizi eksik etmeyelim.” önerisini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.