Öğretmenlere Uzaktan Eğitimle Yüksek Lisans Fırsatı

Genel

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrenim özrü nedeniyle boşalan Doğu ve Güneydoğu illerindeki okulların öğretmen ihtiyacını dengelemek için ‘e-akademi’ formülünü geliştirdi.

En son yapılan özür durumu atamalarında da MEB öğrenim özrüne bağlı yer değiştirmeleri uygun görmemişti.  Öğrenim özründen dolayı Batı illerinde öğretmen doluluk oranların yüzde 90’ lara ulaştı. Doğu ve Güneydoğu’ da ise öğretmen ihtiyacı çok daha fazladır. MEB de bu sorunu çözmek için internet üzerinden Yüksek Lisans Programlarını devreye sokuyor. Bu proje ile öğretmenler bulundukları il ve ilçelerde internet ortamında yüksek lisans eğitimlerini alabilecekler.

Bu amaç doğrultusunda YÖK ile birlikte çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler ile görüşerek bir anlaşma yapacak. Uygulamanın bu yıl başlaması beklenmektedir. E-Akademi ile öğretmenlere avantaj sağlanması planlanmaktadır.

Bu arada ‘Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ le artık lisansüstü eğitim yapmak üç yıl oluyor. Bu göre yüksek lisans programlarını tamamlama süresi 3 yıl olacak. Ayrıca Doktora programını tamamlama süresi de değişti.  Doktora programlarını tamamlamak 6 yıl süre ile olacak. lisan mezunu olanların doktorayı tamamlama süreleri ise 9 yıl olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.