Satranç Özgüvene Katkı Sağlıyor

Öğrenci

Daha önce yukarıdaki başlık altında yazdığım yazı google amca tarafından yanlış anlaşılınca yeniden yazma gereği duydum. Satranç özgüvene katkı sağlıyor derken kast ettiğimi hepiniz az çok anlamışsınızdır. Vermek istediğim mesaj zaten başlıkta gizlidir. Peki, bu özgüven nasıl gerçekleşiyor, biraz bundan bahsedelim.

Satranç bir spordur. Bedenden çok zihinsel bir spordur. Satranç sporunda başarılı olmak için aklın çok iyi ve çok yönlü çalışması gerekiyor. Öyle bir spordur ki bazen kaybettiğinizi düşündüğünüz bir anda zafere ulaşabilirsiniz. Bazen bir taş ile çok şey elde edebilirsiniz. İşte satranç oynayan kişi sürekli mücadele ederek azim etmenin ne demek olduğunu anlıyor. Kişi bu burada pes etmemeyi, kendine inanmayı ve bu defa olmasa bile başka bir defa olabileceğini gösteriyor. Sonuçta kişi mücadele yeteneğini kaybetmiyor.

Satranç sporu ile uğraşan kişiler aynı zamanda planlı yaşamayı da öğreniyorlar. Zamanlarını verimli kullanmanın yollarını öğreniyorlar. Olaylara çok farklı bakış açıları ile bakmayı, rakip (karşısındaki kişinin) gözü ile olayları değerlendirmeyi öğreniyorlar. Satranç oynamak belli saatlerde zaman geçirmek değildir. Asla bir dama veya okey değildir. Satranç stratejik düşünme kabiliyeti sağlayan bir spordur.

Satranç bireysel güç ve yeteneklerin kişi tarafından ortaya çıkarılmasına ve daha iyi tanımasına yardım eder. Bu güç ve yeteneklerin yere ve zamana göre kullanabilme kabiliyeti kazandırır. Satranç oynayan çocuklar olaylara şüpheci bir şekilde yaklaşmayı öğrenir. Olayları bilimsel açıdan değerlendirmeyi öğrenirler. Yine bu çocukları dersleri ve konuları ezberci bir biçimde öğrenmek yerine yorumlayarak anlamayı öğrenirler.

Satranç oynayan çocuklar oyunlarından dolayı diğerlerine göre daha sosyal olmayı da başarırlar. Yarışma ve turnuvalara katılarak farklı insanlar kısa zamanda kaynaşmaya başlarlar. Turnuvalarda aldıkları başarılar olumlu benlik kazanmalarını sağlar.

Özgüveni gelişmiş olan çocuklar da her alanda daha başarılı olurlar.

Satranç oynayan ve oynatan herkese teşekkür ederim.

Rehber Erdal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.