SBS’de Sorular Nasıl Çözülmeli?

Genel

2013 SBS sınavına birkaç gün kala öğrenciler açısından önemli bilgilerin göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar var. Bu yazıda sınav esnasında neler yapılmalı? Soru çözerken nerelere dikkat edilmelidir?

Matematik

Matematik testi SBS için en önemli testlerdendir. Önemli olmasının nedeni öğrencilerin büyük çoğunluğunun bu testte başarılı olmaması ve matematik katsayısının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Matematik testine karşı hem başarılı hem başarılı olmayan öğrencilerin yanlış algıları var. Matematikle arası iyi olmayan öğrenciler bu testte hiçbir şey yapamayacaklarına inanırlar, matematikle arası iyi olanlar ise matematiği çok basite aldıkları için sorun yaşıyorlar. Matematik testinde diğer testlerde olduğu gibi üç çeşit soru vadır; kolay, orta ve zor tipi sorular. Herkesin çözebileceği sorular var. Önemli olan sizin kendi bilginize göre çözebileceğiniz soruları atlamamanızdır. Size basit gelen soruları ise “dikkatli” bir şekilde çözmeye çalışmaktır.

Matematik sorularını çözerken çözümleri zihinden yapmayın, kağıt kalem kullanın. Hata ihtimaliniz azalır. Bir soruyu tam anlamadan çözmeye çalışmayın. Geometri sorularında ise ipuçlarına daha fazla dikkat edin ve soruyu dört bir yönüyle anlamaya çalışın. Soruyu çözerken zamanın büyük çoğunluğu soruyu anlamaya verin sonra çözmeye çalışın.

Türkçe

Türkçe dersi SBS’de en önemli derstir. Soru katsayısı ve soru sayısı en fazla olan testtir. Türkçe testinin önemli bir kısmını her öğrenci rahatlıkla çözebiliyor. Bu durum Türkçe testi için olumsuz olarak nitelendirilse de Türkçe’de de öğrencilerin zorlandıkları sorular vardır. Özellikle paragraf tipi sorular öğrencilerin korktuğu sorulardır. Paragraf soruları içinde en fazla ipucu barındıran sorular olduğu için bu sorulara karşı olumsuz bir önyargıya sahip olmamak gerekir. “cümlede anlam” tipi sorular da paragraf soruları kadar uzun olabiliyorlar. Bir soruda paragraf kısmı ne kadar uzun ise için o kadar ipucu vardır.

Türkçe’de dil bilgisi ile ilgili sorular çözerken özellikle olumsuz soru köküne sahip sorulara biraz daha dikkat etmek gerekiyor. Unutmayın ki sınavda sizin dikkat beceriniz de ölçülüyor.  “Altı çizili” soruları çözerken kelimenin cümle içindeki anlamı bakmalı, sadece kelimeleri okuyarak soruları cevaplamamalı. Kelimeler cümle içinde farklı anlamlara bürünebiliyorlar.

Sosyal Bilgiler

Sosyal bilgiler testi en kolay testlerden olduğu için öğrenciler tarafından önemsenmeyen ama hataların en çok çıktığı testlerdendir. Özellikle bazı kavramlara karşı varolan yabancılık soruların yanlış anlaşılmasına ve yanlış cevaplanmasına yol açıyor.

Bu testte soruları okurken soru kökünü iyi okumalı, doğru anlamalı ve sadece istenilen bilgiye göre hareket edilmeli sorulara okurken sahip olduğumuz bilgileri hiç katmamalıyız.

Bir soruyu cevaplamak için bazen yanlış olan şıklardan yola çıkmak doğru şıkkı bulmaktan daha kolay olabiliyor. Bu yüzden şıkları eleyerek de doğruya ulaşabilirsiniz.

Fen ve Teknoloji

Bu test öğrencilerin özellikle grafik ve tabloları okuma becerilerini ölçmeye yöneliktir. Bu testte soruları çözerken grafik ya da tablodaki verileri doğru anlamalı ve soruyu da ona göre çözmek gerekiyor.  Grafiklerde yatay ve dikey olarak verilen bilgileri doğru bir şekilde birleştirmeli, yanlış olan bilgilerin yanına (-), doğru olan bilgilerin yanına ise (+) işareti konarak çözülmelidir. Bu testte de ulaşılamaz, varılamaz, çıkmaz gibi olumsuz soru köklerine dikkat etmeli, böyle soruları görünce olumsuzluğa vurgu yapmak için gerekli yerlerin altı çizilmelidir.

İngilizce

İngilizce dersinin önemi gittikçe sınavlarda daha fazla hissettirilmeye çalışılıyor. Bu sene ingilizce testinin katsayısı da artırıldı. Bu da testin her senekinden daha önemli olduğunu göstermektedir. Bu testte çok basit olan sorular var. Bunları kaçırmamak için bu testteki bütün sorulara bakmak gerekiyor.

İngilizce testinin iyi çözebilmenin yolu kelimeleri iyi tanımaya bağlıdır. Bu saatten sonra kelime ezberlemek mümkün değildir. Ama bazı ipuçlarından yararlanılabilir. Mesela “why” ile başlayan sorularda cevabın “because” ile başlayıncağını bilmek gibi. Yine resimli olan sorularda tahmin yoluyla bazı anlamlar çıkarabilirsiniz.

Unutmayın ki her sınavda kolay, orta ve zor düzeyde sorular vardır. Hangisinin kolay olduğunu hepsine bakmadan çözemezsiniz. O yüzden bütün soruları çözmeye çalışsın.

İki defa okuduktan sonra anlamadığınız soruyu işaretleyin sonra bir daha bakarsınız. Demek ki bu soru zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.