Sınıf Öğretmenlerinin Hayatını Karartmak

Genel Öğretmen

1995, 1996, yıllarında meslek liselerine belli bir puan alarak ancak girebilen öğrencilerin hayatları 28 şubat döneminde alınan kararlarla karartıldı. Meslek liselerinde başarılı olup üniversiteyi kazanabilme imkanı olan öğrencilerin önlerine birden katsayı belası getirildi. Bu öğrencilerin üniversiteyi kazanma imkanı ortadan kaldırıldı.

1998’den sonraki yıllarda üniversitelerin fen-edebiyat ve eğitim fakültelerinde okuyan öğrencilerin hayatları ise 1996 ve 1997 yıllarında öğretmen olarak ataması yapılan işletme, ziraat, veteriner ve meslek yüksek okulu mezunlarının öğretmen olarak atanmaları ile karartıldı. Siyasetçiler o dönem oy için üniversitenin dört yada iki yıllık bölümlerinden mezun olanların hepsini öğretmen olarak atadılar. Bu yüzden de 1998’den sonra üniversiteye öğretmen olma umudu ile yerleşenler tahmin etme ihtimali mümkün olmayan siyasetçi kararları ile öğretmen olamadılar.

1998’de üniversite mezunu olan herkes isterse öğretmen olabiliyordu. Kimse bunun aksini söylemiyordu. Bu yüzden de öğrenciler fen-edebiyat ya da eğitim fakültelerinde okumaya başladılar. Yıl 2001 olduğunda ise birden önlerine yeni bir sınav getirdiler ve sen öğretmen olamazsın dediler. 1998 yılında bu durum belli olsaydı, öğrenciler ona göre kararlarını verir ya başka bölüm seçer yada üniversiteye gitmezdi.

Bu sene gelen 4+4+4 ile sınıf öğretmenliğini okuyan ve öğretmen olma umudu taşıyan on binlerce öğrencinin hayatı da karartıldı. Her sene sınıf öğretmenliğinden on binin üstünde öğrenci mezun oluyor. Şu an atamayı bekleyen 30-40 civarında sınıf öğretmenliği bölümü mezunu yok. 4 yıl içinde buna 50 bin daha eklenir. Ki on yıla kadar sınıf öğretmenliğine ciddi bir alımın yapılması mümkün değil.

4 yıl önce ben böyle bir sistem getireceğim buna göre tercihlerinizi yapın denilmiş olsaydı. Sınıf öğretmenliğine öğrenciler gitmezdi. Ama ani kararlar ve karartılan hayatlar.

Herkes yüklenici de olamıyor ki bir gecede zengin olsun hayatı aydınlansın. Müteahhitlerin ise bir gecede hayatları aydınlanıyor. Devletten bir ihale ile servetlere konanların böyle sistemlere itirazı olmaz.

Daha fazla şeyler söyleyeceğim ama ağzımı bozmak istemiyorum.

Lakin iyilerin kötülerle mücadele etmesi için onlardan daha fazla kötü olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.