Tanrı Parçacığı (Higgs Bozunu)

Genel

Felsefe dersini öğrencilerle işlerken bilgi felsefesi bölümünde bilginin kaynağı konusunda öğrencilerle tartışırdık. Acaba sahip olduğumuz bilgiler gerçek hakkında doğruyu veriyor mu? Hangi kaynaktan gelen bilgi doğrudur? Bilimin verdiği bilgiye ne kadar güvenebilirdik?

Bu sorular şimdi daha da anlam kazanmaya başladı. Bilim adamları cern deneyinde Higgs Bozunu adını verdikleri ya da Tanrı Parçacığı olarak bilinen atom altı bir parçacığa 3,5 milyonda bir yanılma payı ile ulaştıklarını açıkladılar.

Higgs bozunu nedir? Peter HİGGS tarafından kırk yedi yıl önce ortaya atılan bir teoriye dayanmaktadır. Bu teoriye göre atom altı bir parçacık var ve atom parçalandığında bu parçacıktan geçen enerji maddeye dönüşebilmektedir. Maddelerin kütlelerini belirleyen de bu parçacıktır.

En büyük icatlardan biri tekerleğin bulunması idi. Şimdi Higgs Bozunu da en büyük icatlardan biri olarak kabul edilecek ve fizikte, bilimde bugüne kadar kabul edilen bilgilerin değişmesi mümkün olacaktır.

Biz pek ilgilenmiyoruz bu konularla çünkü daha önemli meselelerimiz var. Ama bu bilgiler bizimde hayatımızı değiştirecek.

 

1 thought on “Tanrı Parçacığı (Higgs Bozunu)

  1. higgs bozonu rezervlerinin yüzde 70 nin türkiyede olduğu söyleniyor. siz ne düşünüyosunuz bu konu hakkında?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.