Yazılılar İçin Çalışma İpuçları

Genel Öğrenci

Hangi çalışma yöntemlerine sahip olursanız yazılıda daha başarılı olursunuz?  Yazılılarda başarılı olmanın sırları nedir? Hangi ders çalışma yöntemi en verimlidir? Sınavlarda yüksek not almanın yolları nelerdir?

Yazılı dönemleri yaklaştığında öğrencilerin rehber öğretmenlere en çok sorduğu sorular yukarıdakilerdir. Kısa yoldan zengin olmanın her insanın hayalini süslediği gibi öğrenciler de az çaba ile yüksek puanlar almak istiyorlar.

Bu yazıda size yuttuğunuzda tüm sorunlarınıza çözüm olacak bir haptan bahsetmeyeceğim ama uyguladığınızda hayatınız boyunca başarılı olacağınız tecrübelerden söz edeceğim.

Öncelikle kafanızdaki olumsuz duygu ve düşünceleri silin. Özgüven ve kendine inanç olmayınca başarı da gelmiyor. Hiçbir yazılıya daha önceki yazılılardan aldığınız düşük notları düşünerek çalışmayın. Her yazılı yeni bir başlangıçtır. Bu gözle yazılılara bakınız.

Ders çalışmak öncelikle bir hedef meselesidir. Neden ders çalışmak istediğinize ilişkin kendinize soru sorduktan ve uygun bir cevap bulduktan sonra ders çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu soruya herkes kendisine göre bir cevap verecektir. Daha sonra bu hedefe ulaşmak için mücadele gerekiyor.

Yazılılardan yüksek not almanın en kolay yolu, olabildiğince çok ders çalışmak ve tekrar etmektir.  Her öğrencinin ders çalışma potansiyeli bir diğerinden farklıdır. Dolayısı ile bir yazılı için harcayacakları zaman da farklı olacaktır. Bazılarının 1 saat çalışması yeterli iken başkalarının ise 5 saat çalışması ancak yeter. Bu getirilen bilgi birikimi ile alakalıdır. Örneğin ortaokuldaki bir öğrenci ilkokulda sağlam bir temel almışsa yazılıya hazırlanırken daha az zaman harcayacaktır. Yine dersi derste iyi dinleyen daha az zaman ayıracaktır.

Rehberlik servisine “iyi bir ders çalışma programı” için gideyim şeklinde düşünmeyin. Çünkü ders çalışma programı yazılı için değil çok uzun süreli hedefler içindir. Ders çalışma programı bir alışkanlık oluşturmak için yapılır, yazılıdan yüksek not almak için değil.

Yumurta kapıya dayandığında genelde çalışmaya alışık olduğumuz için daha önceden planlı çalışmayı bilmeyiz. O yüzden birçok işimiz istediğimiz gibi gitmez.  Bu durumun avantajları da oluyor, yumurta kapıya dayanınca kişinin stresi artıyor, çalışma hevesi de artınca kısa zamanda yüksek başarılar elde edilebiliyor. Tabii ki bu tavsiye ettiğim bir olay değildir.

Genelde yazılılar bir veya iki haftaya sıkıştırılır. Kısa sürede tüm derslerden yazılıya girince hepsinden yüksek not almak için bir plan yap. Hangi yazılıya ne zaman ve ne kadar çalışılacağına planladıktan sonra yazılılara odaklan.

En doğru çalışma biçimi sene başından itibaren günlük yapılan çalışmadır. Her gün kısa bir çalışma hem konuların iyi öğrenilmesini hem de hatırlamayı sağlar. Sürece dayalı çalıştığınızda dersleri özümsemiş olursunuz.

 

3 thoughts on “Yazılılar İçin Çalışma İpuçları

  1. Merhaba.2013 yılında gazi üniversitesi makina müh. İkinci öğretime öğrenci alınmış.
    2014 yılında gazi üniversitesi ikinci öğretime öğrenci almamış.bu durum neye göre değişio.
    İleriki yıllarda ikinci öğretimden ögrenci alımı olurmu???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.