Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

Eğitim

Birçok fırsata sahip olan uzaktan eğitim uygulamaları her geçen gün artmaya başlamaktadır. Öğrencilerin okul yerine evde derslere katıldıkları bir öğrenim şeklidir. Amerika’da 8 milyona yakın uzaktan eğitim programlarına katılan olduğu tahmin ediliyor. Ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.  Türkiye’de ise lisans programları için 3500 civarında kontenjan uzaktan eğitime ayrılmıştır. Bizde de uzaktan eğitim kontenjanı her geçen gün artmaktadır. Birçok öğrenci için uzaktan eğitim doğru bir seçimdir ama sizin için durum farklı olabilir. Bu yazıda size uzaktan eğitimin avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğim.

Potansiyel

Uzaktan eğitim olanakları internet kullanımındaki artış ile birlikte patladı. Sınıf ortamında ders yapan programlar baskı malzemeleri kullanmak zorunda iken uzaktan eğitim programlarında bilgisayar yazılımları kullanılmaktadır. İşletme, endüstri mühendisliği, gazetecilik ve bilgisayar mühendisliği gibi birçok önemli bölüm artık uzaktan eğitim yoluyla ders vermektedir.

Esneklik

Uzaktan eğitimin temel avantajlarından biri de öğrencilerine sağladığı esneklik. Uzaktan eğitim, öğrencilerin başına bela olan tam zamanlı eğitim programları yerine istenilen zamanda eğitim alınmasını sağlıyor. Bu da sürekli bir işte çalışmak zorunda kalan kişilerin üniversite eğitimi almaları için fırsat sunmaktadır. Birçok eğitim programı öğrencilerin kendi hızlarında öğrenmelerine de imkan sunmaktadır.

 

Maliyet

Birçok durumda uzaktan eğitim geleneksel üniversite eğitiminden daha ucuza mal olmaktadır. Sadece ucuz olmasının dışında evinizin konforunda öğrenme imkanı sunmaktadır. Pansiyon, yurt yada ev kirası gibi ücretler ödemek zorunda değilsiniz. Tahminlere göre uzaktan eğitim geleneksel eğitime göre üç dört kat daha ucuzdur.

 

Etkileşim

Uzaktan eğitimin başlıca dezavantajlarından biri sınıfta diğer öğrencilerle etkileşim kaybıdır. Bu etkileşimler eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Birçok uzaktan eğitim alanlarında öğrencilerin internet forumları ve sohbet odaları yoluyla bu etkileşimi sağlamaya çalışıyor. Yalnız buralarda çok az kişi olmaktadır. Bir profesör ve birkaç öğrenci olmaktadır ki bu yeterli bir alternatif değildir.

 

Motivasyon

Uzaktan eğitim programlarını yönetenler öğrencileri sınıfta tutmanın zor olduğunu söyleyecektir. Çoğu uzaktan eğitim programı çalışma zamanını öğrenciye bıraktığından öğrencinin kendi kendine çalışması ve motivasyonunu kaybetmemesi pek mümkün olmamaktadır. Uzaktan eğitim programlarına katılan öğrencilerin okulu bırakma oranları diğerlerine göre daha fazladır. Bağımsız motive olabilen ve hedefe odaklı bireyler için uzaktan eğitim en uygun olanıdır.

Ün

Uzaktan eğitim programlarını ünü geleneksel eğitim programları kadar değildir. Bazı şirketler diplomanın uzaktan eğitim yoluyla alınıp alınmadığına dikkat etmez iken çoğu şirket geleneksel ortamlardan mezun olan öğrencilere öncelik veriyor. Çok iyi olan uzaktan eğitim programları seçilebilir. Bu üniversitenin kalitesi ile de alakalıdır. Üniversite geleneksel eğitimde kaliteli ise uzaktan eğitimde de kaliteli olur. Uzaktan eğitim alan öğrencilerin, çok zor olan sınavlardan yeterli puan almaları ile istenilen prestij alınabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.