Yenirehberlik’ten TEOG Tercih Tüyoları

Sbs

TEOG’da En Sağlam Tercih Tüyoları

TEOG tercih süreci 6 Temmuz’dan itibaren başladı. İyi bir lisede okumak isteyen öğrencilerin kafası sağlam tercih yapma konusunda biraz karışık. Tercih için genel şartlar nelerdir? Tercihler nasıl yapılacak? Hangi lise hangi sebeple tercih edilmelidir? Lise tercihlerinde etkili olan tüyolar nelerdir?

TEOG Nedir?

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminin kısa adıdır. Bu sistemin çeşitli alt basamakları var. Bunlardan biri Ortak sınavlardır. Sadece 8. sınıf öğrencilerinin dönemde bir defa girdikleri sınavlardır. Öğrenciler birinci ve ikinci dönemde ortak sınavlara girerler.

Ortak sınavlardan alınan puanlar ile ortaokuldaki son üç yılın ortalaması hesaplanarak öğrencilerin yerleştirme puanları elde ediliyor.

YEP NEDİR?

Teog’ta tercih yapacak adayların sahip olması gereken yerleştirme puanıdır. Tercihlerin yerleştirme puanlarına göre yapılması gerekiyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl okul tapan puanlarını açıklamadığı için YEP puanları pek bir işe yaramıyor.

Yüzdelik Dilim Nedir?

Yüzdelik dilim öğrencilerin yerleştirme puanlarına göre oluşan başarı sırasının yüzdelik cinsinden karşılığıdır. Örnek vermek gerekirse, sınava giren diyelim 100 tane öğrenci var. Siz de sınavdan 480 puan yerleştirme puanı aldığınız. Bunun karşılığından başarı sıranız 100 öğrenci arasından 8’dir. Yani sınava giren toplam 100 kişiden siz 8. olmuşsunuz. 8. olduğunuz için sizin yüzdelik diliminiz 0,8 oluyor.Eğer siz başarı sırası olarak 50.  kişi olmuş olsaydınız o zaman yüzdelik diliminiz 50 olurdu. 

Yüzdelik diliminiz ne kadar küçük ise istediğiniz okula yerleşme ihtimaliniz o kadar yüksektir.

Tercih Sayısı

Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl tercih sayısını 15’ten 25’e çıkardı.  Peki tercihler nasıl yapılacak?

Tercih yapmak için öncelikle kaç puana sahip olduğunuzu yani yüzdelik diliminizin kaç olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Bunun için TEOG SONUÇLARINA bakmanız gerekiyor. TEOG sonucunu öğrendikten sonra okulların yüzdelik dilimlerini bilmeniz lazım.

İşte TEOG’da, liselerin taban puanları ve yüzdelik dilimleri…

Yüzdelik dilimleri de öğrendikten sonra hangi okullara yerleşebileceğine ilişkin kafanızda bir şablon oluşur. Bu oluşan şablona göre nerelere yerleşebileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Örneğin yüzdelik diliminiz 15 ise yüzdelik dilimi 10 olan bir okula yerleşme ihtimaliniz yüksektir.

Tercih yaparken okulların kontenjanlarına ve özel şartlarına ayrıca dikkat etmeniz gerekiyor. Yukarıda linkini verdiğimiz Türkiye’deki bütün liselerin taban puanları sayfasını açtığınızda aşağıdaki gibi kategorileştirilmiş okullar karşınıza çıkacaktır. Hedeflerinize uygun olan okul türünü işaretledikten sonra il seçerek yüzdelik dilimlere bakabilirsiniz.

 

Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

TEOG tercihleri 6-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacaktır. Tercihleri yapmak için https://e-okul.meb.gov.tr/SinavIslemleri/BasvuruIslemleri/OKSTERCIH/SNV00008.ASPX  linkini kullanmalısınız.

Yerleştirme sonuçları ise 14 Ağustos’ta belli olacak.

TEOG tercihlerinde öğrencilerin taşıması gereken genel başvuru şartları nelerdir?

  1. 2014–2015 öğretim yılında ortaokul 8’inci sınıfı başarıyla tamamlamış olmak.
  2. Başvuru yapılacak okulun kayıt kabul şartlarını taşımak.
  3. Yerleştirmeye esas puana (YEP) sahip olmak.

Hangi Lise Neden Seçilmelidir?

Yukarıda sıraladığımız okul türleri vardı. Bunlar arasından hangisini seçeceğiniz sizin uzun vadeli hedefleriniz ile alakalıdır. Hemen meslek sahibi olmak istiyorsanız Anadolu meslek liselerini, Tıp-mühendislik programlarını istiyorsanız Fen ve Anadolu liselerini seçmelisiniz. İmam hatip liseleri ile özel liseler ise daha özel amaçlarınız için seçeceğiniz okul türleridir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.