500 Bin Dolarlık Çek

Hikayeler

işadamın işleri bozulmuştu. Büyük bir borç içindeydi. Biraz nefes almak için parka gitti; bir banka oturdu. Tam bu sırada yanında yaşlı bir adam durdu.

“çok üzgün görünüyorsun. Benimle paylaşmak ister misin?” diye sordu. İşadamını dinledikten sonra da “sana yardım edebilirim” dedi. Çek defterini çıkarıp bir çek yazdı. “Bu para senin. Bir yıl sonra seninle buluştuğumuzda bu borcu ödersin,” dedi ve hızla gözden kayboldu. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza ise John Rockefeller’e, yani dünyanın en zengin adamına aitti. Bu çekle her şeyi düzeltebilirdi. Ama vazgeçip çeki kasasına koydu. Büyük bir güvenle işine tekrar dört elle sarıldı. Birkaç ay sonra borçlarından tümüyle kurtulup para kazanmaya başlamıştı. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çekle parka gitti. Tam zamanında yaşlı adamın ona doğru geldiğini gördü. Çekini geri verecekken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire “Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir” dedi. “Çünkü sürekli olarak huzur evinden kaçıp, herkese kendisinin John Rockefeller olduğunu söylüyor” diye ekledi. Hemşire adamına koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.

İşadamı öylece durdu kaldı. Birden, hayatının akışının değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştiren, yeniden kendinde bulduğu ‘kendine güven’ ve ‘İnanç’tı.

6 thoughts on “500 Bin Dolarlık Çek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.