Alan Değişikliğinde 720 Kişi Rehber Öğretmen Oldu !

Genel Öğretmen

Bu yıl açılan alan değişikliği atamaları sonucu 720 öğretmen okullara rehber öğretmen olarak atandı. Bu kişilerin neden bugüne kadar beklediği, neden daha önce rehber olamadıkları ve bugün nasıl rehber öğretmen oldukları eleştiri konusu oldu. Rehber öğretmenliğe geçiş yapanların çoğunluğunun sınıf öğretmeni olmasından dolayı rehberlik faaliyetlerini nasıl yapacakları ise merak konusu olacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı bir yandan öğretmen atamaz iken bir yandan da yıllardır belli alanlarda öğretmenlik yapanlara alan değişikliği yaparak bir felakete neden olmuştur.

Atanan kişilerin taban puanlarına baktığımızda bu kişilerin en az on yıldır zaten öğretmen olarak çalıştıklarını görüyoruz. Eğer bunlar on yıldır kendi alanlarında çalışmışlarsa yeteri kadar uzman olmuş olmaları gerekir. Eğer kendi alanlarında uzman olamamışlarsa bundan sonra başka alanlarda uzmanlaşmaları mümkün değildir.

PDR derneği ve PDR  çalışanları bu uygulamalara itiraz etmelidir. Bu uygulamalar bundan sonra atanacaklar için de haksızlıklara neden olmaktadır. Dernek PDR alanına geçiş yapanların daha önce almış oldukları eğitimlere dair belgeleri bakanlıktan almalıdır.  28 hizmet puanı alan biri nasıl geçiş yapıyor? Daha önce ne mezunu olarak atandı ki rehberliğe geçiş yapıyor?

2013 Alan dışı atamaları sonucu oluşan taban puanlarına ulaşmak için tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.