Asker Olanlar 2014 YGS’ye Başvuru Yapabilir mi?

Ygs-Lys

Vatani görevini yapan üniversite okumak isteyen askerler bulundukları dönemde YGS’ye başvuru yapabilirler mi? Üniversite okumak için askerlik yapmak şart değildir. Dört yıllık bir örgün programı bitirdikten sonra yeniden bir örgün lisans bölümü okumak için askerlik yapmak gerekmektedir.

Bazı lise mezunları liseden mezun olduktan sonra üniversiteye yerleşmeyince askerliğe gitmişlerdi. şimdi bu arkadaşlar asker iken YGS’ye başvurunun olup olmadığını merak etmektedirler.

Bulundukları yerden internet üzerinden başvuru yapma imkanına sahip olamayan askerler posta yolu ile isterlerse başvurularını yapabilirler. Yine sağlık veya hapis gibi nedenlerle de başvuru merkezlerine gidemeyecek durumda olanlar da posta yolu ile ÖSYS’ye başvuru yapabilirler.

ÖSYS kılavuzu konu hakkındaki açıklama

Başvuruların yapılacağı tarihler arasında zorunlu askerlik görevini yerine getirme, sürekli ve ağır hastalık, tutukluluk/hükümlülük veya yurt dışında bulunma (eğitim, tedavi vb.) gibi bir nedenle başvuru merkezine gitmesi mümkün olamayan adaylar, aşağıdaki belgeleri bir dilekçe ekinde ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. 2014 ÖSYS’ye başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaşmayan belgeler ile Aday Başvuru Formu üzerinde eksik bilgilerin yer aldığı belgeler kesinlikle işleme konulmayacaktır. Bu belgelerden biri bile eksik olan adayın posta ile başvurusu kabul edilmez.

  •  Doldurulmuş ve aday tarafından imzalanmış 2014ÖSYS Aday Başvuru Formu 
  • Sürekli ve ağır hastalık, yurt dışında bulunma, zorunlu askerlik görevini yerine getirme vb. nedenlerini ve sürelerini belirten resmî bir belge (engelli/sağlık sorunu olan adaylar için sağlık raporu ve Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu)
  • Eğitim bilgilerinin yer aldığı diploma, transkript, karne vb. onaylı bir belge Adayın kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde yüzü açık ve cepheden son üç ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf (Aday Başvuru Formuna iliştirilecektir.) 
  • Nüfus cüzdanı veya pasaportun onaylı bir örneği (Nüfus cüzdanında soğuk damga, son iki yıl içinde çekilmiş bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı; pasaportun süresi geçerli olmalıdır.)
  • Başvuru/sınav ücretinin yatırıldığını gösterir dekont

2 thoughts on “Asker Olanlar 2014 YGS’ye Başvuru Yapabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.