Anne, Baba: Ben Senin Beklentilerini Yerine Getirmeyeceğim.

Anne-Baba

Başlıkta geçen cümleyi hiçbir anne baba kolay duymak istemez. Ancak hayatın gerçeklerinden biri de çocukların anne babaların beklentilerine çoğu zaman uymadıklarıdır. Anne babalar çocukları için çeşitli hayaller kurarlar. Bu hayalleri gerçekleştirmek için onları çeşitli kurslara gönderirler. Onların iyi bir sporcu, tanınmış bir eğitimci, iyi bir doktor veya profesyonel bir çalışan olmalarını isterler. Anne baba çocuğun büyük bir girişimci olmasını isterken çocuk dansçı olmak isteyebilir. İşte bu nokta da çocuklar anne babalarına karşılarına çıkarlar; “ben sizin düşündüğünüz gibi bir olmayacağım” demeye başlarlar.

Ergenlik döneminde karar vermek kolay değildir. Ergenleri meşgul eden durumlar anne babalar için çok basit gelebiliyor. Ergenler için en önemli mesele arkadaşları tarafından beğenilmektir. Anne babalar ise daha önemli sorunların peşindedirler. Gelecekle ilgili hedeflere nasıl ulaşılacağı endişelerini taşımaktadırlar.

Ergenlerle iletişimin önemli olduğu bir konu ortaya çıkmaya başlıyor. Burada ergenlerle ne zaman ve nasıl konuşulacağı çok önemlidir. Ergenler için ‘doğru zamanı‘ bulmak gerekiyor. Doğru olmayan zamanda söylenilenler ergenler tarafından içselleştirilmeyecektir.

Bu sebeple ergenle konuşmanın zamanı iyi ayarlanmalıdır. Hem anne babanın hem de çocuğun istekli olduğu bir anda konuşmanın gerçekleşmesi daha faydalı olur. Eğer yapılacak başka bir işiniz varsa kendinizi konuşmaya veremeyebilirsiniz.

Kariyer ile ilgili kararlar vermeden önce bilinmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

  1. Kariyerin bir yolculuk olduğu unutulmamalı, en doğru işi bulması için ona fırsatlar tanınmalıdır.
  2. Anne babanın sabırlı olması, maddi konularda ergene olan desteği sınırlı da olsa devam ettirmesi gerekir.
  3. Orantısız mücadele etmekten kaçının, siz daha erkli olduğunuz için kısa bir süreliğine dediğinizi yapacaktır, ama sonuçta kendi bildiğini okuyacaktır.
  4. Onun uğraşmak istediği alanla ilgili olmaya çalışın. Kendisi hangi mesleği seçiyorsa o meslekle ilgili bilgisini öğrenmeye çalışın. Görmediği noktalar hakkında açık uçlu sorular sorun.
  5. Özellikle kendisine hobi olan konularda beceri sahibi olmasına imkan verin. Böylece yeteneklerini geliştirmesine yardım edersiniz.

Burada ele aldıklarımız umarım kariyer konusunda çocuğunuz ile konuşurken işinize yarar. Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile hoşçakalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.