Aziz Valentine Günü Kutlu Olsun

Genel

14 Şubat günü her yıl benim bilmediğim bir nedenle sevgililer günü olarak kutlanmaktadır. Geçen gün bir dergi üzerinden gördüm, şöyle yazıyordu; sevgililer gününüz kutlu olsun, yabancılar için ise “happy st. Valentine’s day”. Ben de merak ettim neden bizim için sevgililer günü de yabancılar için azin Valentine günü olarak kutlanıyordu.

St. Valentine, Wikipedia yazılarına göre, bir Hristiyan din adamıdır. 14 Şubat günü ise bu din adamının adına kutlanan bir gündür. Yani Hristiyanların bir din adamını sevdikleri için kutladıkları bir gün olarak geçmektedir.

Tabii sadece Hristiyanlık ile alakalı bir gün değildir. Kökeni Yunan Mitolojilerine kadar dayanmaktadır. Bu konuda bilgi edinmek isteyenler, wikipedia’da gerekli bilgilere ulaşabilirler. Benim bu günle bir alıp veremediğim yok. İnsanlar tarafından kutlanması, insanların birbirlerine hediyeler alması ise onların kendi tercihleridir.

Günümüzde 14 Şubat daha ekonomik nedenlerle kutlanılan bir gündür. Bazı gelenekler insanın doğasına aykırı olduğu zaman GDO’lu ürünler gibi insana sonradan zarar verebilir. GDO’lu ürünleri kullanmayı tavsiye etmiyorsanız, ruhunuz içinde aynı şeyin yapın, ruhunuza aykırı ürünler kullanmayın.  Yoksa ruhunuz da bedeniniz gibi zarar görebilir. Eğer, doğanıza uygun ise mutlaka kullanın, doğanız bozulmasın.

Bazılarınızın sevgililer günü, bazılarınızın da st. Valentine günü kutlu olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.