Çocuğunuzun Dil Becerilerini Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Anne-Baba

Konuşma yeteneği insanları diğer türler arasından ayıran yegane özelliklerden bir tanesidir. Konuşma,  insanların diğer insanlar ile iletişim kurmaları için önemli bir beceridir. Dili etkili kullanma, yaşamın her alanında kişinin daha başarılı olmasını sağladığı için çok önemlidir.  Çocuğunuzun erken yaşta dil becerilerini geliştirerek onun etkili iletişim kurmasını sağlayın. Bir insanı diğerinin önüne geçiren faktörlerden biri de dilini iyi kullanabilmesidir.

Burada bahsettiğimiz uygulamaları yaparsanız çocuğunuzun dil gelişimini olumlu yönde ilerletmiş olursunuz.

  1. Bebek gibi konuşmaktan kaçının. Normal kelimeler ve ifadeler kullanın. Bebek gibi konuşmak çocuğun kelimeleri doğru telaffuz etmesini engeller. Çocuk sizden duyduğunu tekrar eder.
  2. Çocuk kelimeleri yanlış kullandığında onları düzeltin. Yanlış kelimeleri düzeltirken çocuğunuzu zorlamayın, ona zaman ayırın. Kelimeleri doğru konuştuğunda ise onu pekiştirin ve doğru telaffuzu içselleştirmesini sağlayın.
  3. Çocuğunuza okuyun. Kitap, dergi, gazete gibi içinde metin olan yazıları seslice okuyun ki, seslere kulakları da aşina olsun. Resmi yazıları okumak, ve trt gibi Türkçe’ yi doğru kullanan programları seyrettirmek de fayda sağlayacaktır.
  4. Çocuğunuzla konuşun. Onun kendini ifade etmesi için ortam hazırlayın. Çeşitli sorular sorun, aranızda bir diyalog mekanızmasının çalışmasını sağlayın.
  5. Çocuğunuzla konuşurken yeni ve açıklayıcı kelimeler kullanın. Çocuğunuzun kelime darağacında olmayan kelimeleri kullanırsanız, büyük bir ihtimalle o da bunları kullanmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.