Çocuklar İçin Büyük Tehlike

Genel

 

Tablet bilgisayar ve akıllı telefon kullanmak çocukların el parmak gelişimlerinde sorunlara neden olduğu yapılan araştırma ortaya çıktı.

Çocuk gelişimi alanında uzman olanlar dokunmatik ekranları kullanmanın, çocuk gelişiminde kritik öneme sahip olan ince kasların gelişmesinde sorunlara yol açar.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre uzun süre tablet bilgisayar veya akıllı telefon kullanmak, kağıt ve kalemle yapılan aktivitelere göre beden gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Çocukların kalem ve kağıtları rahat bir şekilde kullanabilmeleri için ince kaslarının büyümesi gerekmektedir. Bu da gerçek nesnelerle yapılacak oyunlar, çalışmalarla mümkün olmaktadır. Bu yüzden erken yaşlarda çocukların eline dokunmatik araçların verilmesi doğru değildir.

Modern hayatta herkes çocuklarına akıllı telefon, dokunmatik tabletler almakta ancak bu çocuklara yapılan bir iyilikten çok zarardır.

Özellikle 2 yaşın altında olan çocukların bahsedilen cihazları hiçbir şekilde kullanmaması sağlık açısından daha faydalı olur.

Yine uzmanların yaptığı açıklamaya göre çocukların odasında bilgisayar, telefon, televizyon gibi araçların bulundurulmaması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.