Hem Burslu Hem de Yatılı Okumak Mümkün Müdür?

Genel

Ortaokul ve liselerde okuyan öğrencilerin merak ettikleri konulardan bir tanesi de aynı burslu ve yatılı olarak okumanın mümkün olup olmadığıdır. Bu konu üzerinde biraz araştırma yaptım ve öğrencilerin merakını giderecek bilgilere ulaştım.

Uzatmadan cevabı vereyim; hem burslu hem de yatılı okumak mümkün değildir. Kendilerine burs çıkan öğrenciler aynı anda yatılı olarak okuyamazlar. Bursluluk ve yatılılık yönetmeliğine göre öğrencilere en az bir öğretim yılı boyunca burslu okuyanlar yatılılığa, yatılı olarak okuyanlar ise bursluluğa geçiş yapabilirler. Bursluluk ve yatılılık arasında geçiş yapmak isteyenler ders yılı sonunda Temmuz ayı sonuna kadar okul müdürlüklerine başvurarak geçişlerini yapabilirler.

Parasız yatılı veya burslu olarak okuyanlar farklı okullara geçiş yapabilirler. Yani okul değiştirdikleri zaman bu onların bursluluk veya yatılılık haklarını kaybedecekleri anlamına gelmez.

Parasız yatılılık veya bursluluğun sona ermesi

Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu ile ortaöğretim okullarında parasız yatılı veya burslu okuyan öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu, ortaöğrenimlerini tamamlayıncaya kadar devam eder.(6)

Aşağıdaki hâllerde;

a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, ortaöğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan, (7)

b) Ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,

c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,

ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,

d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,

e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,

f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,

g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,

Öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

Burslu veya yatılı olarak okuyanlar haklarını kaybettikten sonra yeniden bu hakka sahip olabilirler mi?

Evet. Tekrar parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler, gerekli şartları taşımaları halinde parasız yatılılık ve bursluluk sınavına yeniden katılabilirler. Sınavı kazanmaları hâlinde bundan sonraki öğrenimlerine parasız yatılı veya burslu olarak devam ederler.

 

 

34 thoughts on “Hem Burslu Hem de Yatılı Okumak Mümkün Müdür?

  1. Ben şuan da devlet yurdunda kalıyorum(parasız yatılı olarak). Ama ayrılmak istiyorum ayrılırsa bursumu tekrar alabilir miyim? Eğer alırsam kiminle iletişime geçmem gerekiyor okulla mı kaymakamlıkla mı yoksa meb le mi?

  2. Ben şuan da devlet yurdunda kalıyorum(parasız yatılı olarak). Ama ayrılmak istiyorum ayrılırsa bursumu tekrar alabilir miyim? Eğer alırsam kiminle iletişime geçmem gerekiyor okulla mı kaymakamlıkla mı yoksa meb le mi?

  3. Ben şu anda devlet yurdunda kalıyorum (parasız yatılı şeklinde). Ama ayrılmayı düşünüyorum ayrılırsam bursumu tekrar alabilirmiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.