Çocuklar Neden Yalan Söyler?

Genel

Her ne kadar çocuklarımızın yalan söylemeyeceğini düşünsek bile bir şekilde yalan söylüyorlar. Anne babaların yalan söylemenin çocuk gelişiminin doğal bir parçası olduğunu unutmamalı ve çoğu durumda da bu davranışı büyütmemek gerekir.

Bu ortak sorun ebeveynlerden, çocuğun yaşından ve  koşullardan kaynaklanıyor  olabilir. Örneğin birçok çocuk 6 yaşından küçük olduğundan gerçek ile gerçek olmayanı birbirinden ayıramadığından yalan söyler.

Okul çağındaki çocukların yalan söyleme nedenleri

 1. Ceza korkusu
 2. Sınıf içindeki konumunu artırma isteği
 3. Yapmak istemediği bir davranışı önlemek için
 4. Beklentileri yüksek olan anne-babalarını hayal kırıklığına uğratmamak için
 5. Dikkat çekmek için
 6. Yaşamlarında bazı şeylerden mutsuzluk duymaları

 

 

Yalan Söylemekle İlgili Akılda Tutulması Gerekenler

 

 1. Yalanın nedenini öğrenin; Çocuğunuz oyun olsun diye mi yoksa gerçekten bilerek mi yalan söylüyor? Eğer kendi yaratıcılık gücünü kullanıyorsa, ona gerçek ile kurgu arasındaki farkı anlatın.
 2. Size güvenmesini sağlayın ; Çocuğunuzun size yalan söylemesinin nedenlerinde biri sizin o anda kızgın olmanızdır. Kızgın olduğunuzdan sizden korkar  ve yalan söyler. Eğer siz kızgın olduğunuz anda bile onun doğruyu söylemesine tahammül edebilir ve doğruyu söylemenin önemini anlatabilirseniz o yalan söylemekten vazgeçebilir.
 3. Ceza yerine, çocuğunuz sonuçlarını verin; Eğer çocuğa ceza verirseniz size karşı öfke duyacaktır. Ama onun yalanın doğurduğu sonuçları ona düzeltme imkanı verirseniz davranışını düzeltme  ihtimali yükselecektir.
 4. Çocuğunuza yalancı demeyin ; Etiketler yalnızca kırıcı,incitici olmaz  onların kendilerini nasıl değerlendireceklerine ilişkin bir kanı da oluşturur.
 5. Beklentilerin açık olsun; Yalan söylemekle ilgili evde, sınıfta beklentinizin ne olduğunu açık olarak anlatın. Örneğin bir işi yapamamanın yalan söylemekten daha iyi olduğunu belirtebilirsiniz.
 6. Kendi davranışlarınıza dikkat edin ; Çocuk yalan söylemeyi büyüklerinden de öğrenebilir, bu yüzden kendi konuşmalarınıza dikkat edin.
 7. Yalanın etkisi hakkında konuşun; Yalanın insanlar arasındaki ilişkileri nasıl bozduğundan bahsedebilirsiniz. Bir insandan şüphe ettiğinde neler hissettiğine dair sorular sorabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.