Diz üstü Bilgisayarların Pil Ömrünü Uzatmak Mümkün mü?

Bilgi

Laptop, cep telefonu veya tabletler çok güzel teknolojik araçlardır. Bir çok işimizi kolaylaştırırlar. Ancak bu araçların pil ömürleri ise tam bir baş belasıdır. Peki diz üstü bilgisayarların pil ömürleri uzatılabilir mi? Bir kaç basit önlem alarak mobil araçlarınızın pil ömürlerini uzatabilirsiniz.

Li-on piller diğer tüm araçlarımız gibi bir ömre sahiptirler. Bu araçların yıpranmamaları mümkün değildir. Ancak bazı küçük önlemler ile daha uzun süre bunlardan faydalanabilirsiniz.

Diz üstü bilgisayarların yıpranmalarına en çok etki eden faktör daha çok şarj ve deşarj olmalarıdır. sürekli dolup boşalan piller daha çabuk tükenirler. Bu yüzden pillerden daha fazla faydalanmak için daha az doldurup boşaltmak gerekiyor. Diz üstü bilgisayarlarınızı hem şarjda hem de prizde kullanmak pillerin çabuk bozulmasına neden olur. Bu nedenle bilgisayarı daha çok elektrikte kullanmaya çalışmak gerekir.

Bilgisayarı elektrikte iken kullanmanın da çeşitli dezavantajları var. Pil kaybolabilir, bir yerde unutabilirsiniz. Çalışırken elektrik gittiğinde ise işleriniz yarıda kalabilir.

Bilgisayarı dışarıda çok kullanıyorsanız dışarıya çıktığınızda pile ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden pili şarj ettikten sonra çıkartabilirsiniz. Bir de pili eğer uzun süre şarj etmez, kullanmazsanız şarjı biter.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.