En İyi 10 Meslek

Genel Öğrenci

Geleceğin mesleklerini sıralamak her ne kadar tam anlamıyla mümkün olmasa da az çok tahmin edilebilir. Öğrencilerin bölümleri tercih etmeye başladıkları bu günlerde onlara yardımcı olur düşüncesiyle en iyi olabilecek meslekleri sıraladık. Tabii şunu da belirtmek gerekir en iyi meslek kişinin yaparken en mutlu olduğu meslektir ki bu da kişiye göre değişir.

1.       Biyomedikal Mühendisi            

Biyomedikal mühendisleri bugün sağlıkta kullandığımız araçları geliştirmek için bilim adamları ve hekimlerle yakından çalışan insanlardır. Onlar mühendislik bilgilerini MR makinelerinin, tomografi makinelerinin, binaların ve protez araçların geliştirilmesi için kullanmaktadırlar. Bu sektörde beklenen büyümenin çok olacağı bellidir. Nüfusun yaşlanmaya başlamasıyla beraber bu alanda makinelere daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Bu işi iyi yapan mühendisler de her zaman iyi gelirlere sahip olacaklardır.

 

2.       Bilgisayar sistemleri uzmanı

Bilgisayar sistemleri uzmanları, bilgisayar sistemleri oluşturmak bunların arka planında yer alan sistemleri düzenlemekle görevlidir. Özellikle e-ticaret gittikçe arttığı ülkemizde bu alanda çok fazla iş bulma imkanı olacaktır. Bugün bilgisayar şirketleri dünya ekonomisine yön verir durumdadırlar. Dünya’daki şirket sıralamasında bilgisayar şirketleri en başta bulunmaktadır. Bunun en az 50 yıl böyle olması beklenmektedir. Bu alanda yetişmiş insana ihtiyaç devam etmektedir.

 

3.       Arabulucu

İki kişi arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için mahkemeler artık yeterli olmamaktadır. Mahkemelerin iş yükü fazla olduğundan birçok dava yıllar sonra ancak sonuçlanmaktadır. Ülkemizde de yasaların değişmesi ile arabulucuların önemi artmaya başladı. Bazı küçük davaların çözümü mahkemelere bırakılmamaktadır. Arabuluculuk için Türkiye okunacak bölüm hukuktur. Bu sektörde güvenilir olmak çok önemlidir. İlk başlarda inişler çıkışlar yaşanabilir ama insanlara güvenilir biri olduğunuzu ispatladıktan sonra rahat edebileceksiniz.

 

4.       Fizyoterapist

Sağlık uzmanları olarak fiziksel terapistler rehabilitasyon merkezlerinde çalışarak insanların bedensel uyumlarını geliştirmeye çalışırlar. Çeşitli kazalar sonucu bireylerde oluşan hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi için gerekli uygulamaları yaparlar. Toplumun her kesiminden insanların ihtiyaç duyacağı uzmanlardır.

 

 

5.       Rehber ve Psikolojik Danışman

Rehber öğretmen ihtiyacının fazla olduğunu Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri söylemektedirler. Şu an için Türkiye’de 25 bin civarında rehber öğretmene ihtiyaç duyulmaktadır. Her yıl mezun olan öğrenci sayısı 4 bin – 5 bin arasındadır. Bu durumda beş altı yıla kadar rehber öğretmen açığı devam edecektir. Rehber öğretmenler okullarda danışmanlık görevini yaparak, öğrencilerin okula ve çevreye sağlıklı bir şekilde uyum sağlamaları ve en sonun da kendilerini gerçekleştirmeleri için onlara yardım ederler.

 

6.       Ticari Pilot

Pilot deyince aklımıza genelde askeri pilotlar gelmektedir. Ama sivil havacılık alanında çalışan pilotlar da var. Pilotlar uçakları bir yerden başka bir yere güvenli bir şekilde götürmekle görevlidirler. Özel uçak ve özel hava yolu şirket sayılarının gittikçe artması bu sektörde pilot açığını doğurmaktadır. Pilotların çok uygun olan gelirleri ve toplumsal itibarları ise bu işin en güzel yanlarıdır. Hava araçlarının tür ve sayısı önümüzdeki yıllarda beklenenden çok fazla artacağını göz önünde bulundurmak gerekir.

 

7.       İnşaat mühendisi

İnşaat mühendisi bir yapı için gerekli olan malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapının plan, proje ve denetlenmesi ile ilgilenen kişidir. İnşaat mühendisliğinin çalışma alanı çok geniştir. Bina, baraj, havaalanı, köprü, su kanalizasyonu, kıyı şeridi, yol, tünel, demiryolu, yeraltı treni projeleri tüm bunlar inşaat mühendislerinin çalışma alanlarıdır. İnşaat mühendisleri bu alanlardan birinde uzmanlaşırlar. Gelir durumları da gayet iyidir.

 

8.       Tercüman, Çevirmen

Küresel ekonomide çeviri hizmetleri şirketler ve hükümetler için her zamankinden çok daha kritik bir hale gelmektedir. Çevirmenler yazılı kelime başına ücret almaktadır. Bu sektörde iş alanı geniştir ve ihtiyaç da fazladır. Türkiye’nin dışarıya açılan şirket sayıları gittikçe artmaktadır. Bu farklı dillerdeki etkileşimi artırmaktadır. En çok talep edilen diller Çince, Japonca, Almanca, Korece, Farsça, Fransızca, ve İtalyanca’dır.

 

9.       Finansal Analist

Finansal analistler şirketlerin bankalarla olan ilişkilerinde kredilerin ödenip ödenmeyeceğini, şirketin mali durumlarını gösteren tabloları hazırlamakla görevlidir. Bir şirketin gelir ve giderlerini çeşitli tekniklere göre inceleyenler analistler şirket hakkında rapor hazırlarlar. Bu alanda ilerlemek isteyenler bankacılık ve finansman,ekonomi, ekonometri gibi bölümlerde okumalılar.

 

 

10.   Satış Müdürü

Satış müdürlüğü kesinlikle stres ile yaşayamayacak biri için geçerli bir meslek değildir. Satış yöneticileri şirketin satış hedeflerine ulaşmak ve bu hedeflere ulaşmak için doğru bir takım kurmakla sorumludurlar. Takım arkadaşlarını motive etmek, sağlam müşteri ilişkileri kurmak ve sayısal analiz yeteneklerini birleştiren bir beceri gerektirir. Sorumluluğun büyük olduğu bir iştir ancak mükâfatı da fazladır. Türkiye ‘de örnek olarak verilebilecek kişi Muhtar KENT’ tir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.