Ergenlik Dönemindeki Çocuklarımızın Bedensel Gelişimlerini Desteklemek İçin Neler Yapabiliriz?

Anne-Baba

 

Her anne-babanın bildiği gibi ergenlik döneminde çocukların bazı gelişimsel özellikleri vardır. Bu gelişimsel özellikler ile çocuğun davranışları arasında doğrudan ilişkiler var. Ergenlik döneminde geçirilen değişimler, bu döneme özgü ve normal olduğunu bilmek gerekir.  Bu dönemde onlara yapacağımız açık ve gizli yardımlar, onların gelişimlerine faydalı olacaktır. Şimdi neler yapabileceğimizden bahsedelim.

Başkalarıyla karşılaştırmayın ve eleştirmeyin: Zaten kendi görünüşlerinden ötürü içe kapanık olan ergenlere yapacağımız eleştiri ve karşılaştırma onları daha içe kapanık yapacaktır. Fiziksel özellikleri ile ilgili konuları dile getirmeyin.  Bedensel özelliklerinden dolayı başkaları ile kıyaslanmaktan asla hoşlanmazlar, bundan kaçının.

Yeteri kadar uyumaları için zaman tanıyın: Bedensel gelişimin hızlı olduğu bu dönemde uykuya daha fazla ihtiyaçları olacaktır. Geç uyanmaları durumunda bunu anlayışla karşılamaya çalışın.

Sağlıklı beslenme için örnek olun ve teşvik edin:  Evde olabildiğince sağlıklı besinler bulundurmaya çalışın. Abur cubur ve hazır yemeklerden uzak tutmaya çalışın. Çeşitli spor dallarına gitmeleri için onları teşvik edin. Spor yapmaları kaslarının gelişmesi ve rahat bir uyku geçirmeleri için önemlidir.

Fiziksel alanına saygı gösterin:  Bu dönemde daha içe kapanık olduklarından fiziksel olarak başkalarına yakın olmaktan uzak durmaya çalışırlar. Akrabaları tarafından öpülmekten, sarılmaktan hoşlanmazlar. Zorlama yapmayınız. Bir konu hakkında alacağı kararı onların kişilikleri ile karıştırmayın ve kişiliklerine eleştiri yapmayın.

Giyim ve bakım için sabırlı olun: Ergenler, bu dönemde ayna karşısında daha fazla zaman geçirirler. Elbise konusunda çok kararsızlık yaşarlar, kararları alıncaya kadar ona sabredin. Vücutları üzerinde daha fazla kontrol sağlamaya çalışırlar, kişisel bakım ve giyim kuşamla çok vakit geçirirler.

Bu konularda çocuklarınıza yardımcı olabilirseniz, bu dönemi daha az sorunla geçirmelerine yardımcı olursunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.