Google Nereden Yanlış Yazdığımı Biliyor?

Bilgi

Google üzerinden bir arama yaptığınızda yazdığınız kelime Türk Dili Kurumu’na göre yanlış olduğunu hemen buluyor. Google TDK sözlüğüne sahiptir, o yüzden kelimelerin doğru yazılışlarını sözlükten biliyor, diyebilirsiniz. Ancak bazı kelimeler günlük hayatta kullanılmasına rağmen sözlüklerde bulunmuyor. Bu kelimelerin doğru yazılışlarını Google’daki bir adamın tek tek inceleyerek bulduğunu da düşünemeyiz. Çünkü onbinlerce kelimenin doğru yazılışını bulmak çok zor ve çok zaman alır.

Peki Google bu işi nasıl ustalıkla yapabiliyor? İşin sırrı istatistikte. Google istatistik bilimi en çok ve en iyi kullanan şirkettir. Arama motoru üzerinden milyonlarca insan  bir kelime üzerinde arama yaparken büyük çoğunluğu doğru kelimeyi yazıyor. Yine yanlış yazanlar ise Google’ın önerdiği kelimeyi kullanarak istediği bilgiye ulaşabiliyor. Google kişinin istediği bilgiye ulaşıp ulaşmadığını ise kullanıcının sitede geçirdiği zamana ve tekrar aynı aramayı yapmamasına göre anlıyor.

Her şey doğru yazılım ve kişilerin hareketlerini doğru yorumlamakla oluyor. Peki Microsoft word’te neden kelimelerin doğru yazılışları tam olarak karşımıza çıkmıyor? Bunun cevabı ise şöyledir; çünkü microsoft sadece sözlüklere göre hareket ediyor.

Google halka göre hareket eden bir kurum olarak gözükebilir. Ancak yaptığı bilimsel çalışmalar ile insanları istediği yöne doğru da yönlendirebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.