Gündelik İşler Yardımı Çocuklara Para Yönetmeyi Öğretmek

Anne-Baba

 

Çocuklara para kazanmanın ne demek olduğunu çeşitli ev işleri ile öğretebilirsiniz. Çocuklara paranın sınırsız bir kaynağa sahip olduğunu düşünmekte, paranın nasıl kazanıldığını bilmemekteler. Çocuklara mali sorumluluk kazandırmanın yolu onlara çeşitli işler vererek, o işleri yaptığı için kendisine ücretler vermekten geçer.

1 TL’nin değerini ona hergün yaptığı işleri yada yeni bazı işler vererek öğretebilirsiniz. Örneğin sevmediği bir yemeği yediği için kendisine 1 TL verebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşına uygun işler keşfedin. Onun yapabileceği mutlaka bir iş vardır. Örneğin yaz tatilinde sizin yanınızda yada güvendiğiniz birinin yanına vererek ona aylık olarak para kazanmanın nasıl olduğunu öğretebilirsiniz. 10-14 yaş arası çocuklarda maaşlı olarak çalışmak onların ekonomik sorumluluklarını kazanmalarını sağlar. Özellikle 6. Sınıfa başlayan çocukların mutlaka aylık gelir getiren bir işte çalışması gerekir. Para kazanmanın ne kadar zor olduğunu öğrenen çocuklar okullarına daha fazla önem vereceklerdir.

Çocuğunuz adına bankalarda tasarruf hesabı açarak, kumbara tarzı hesaplar var, haftalık olarak kazandığının yarısını bu hesaba yatırarak, çocuğun tasarruf yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğa para kazanmanın ne kadar zor olduğunu öğretmemizin nedeni onun birikim yapmasını öğrenmesidir. Yoksa onun parasını kullanarak geçim sağlamak değildir.

Her çocuk ile oturup mali sorumluluğun ne  olduğunu tartışmak gerekir. Onların ihtiyaçları varsa bu ihtiyaçlarını sıra ile gidermeleri gerektiğini konuşmak gerekir. Temel gıda ihtiyaçları konusunda taviz verilmeyeceği ama bazı eğlencelerin ertelenebileceğini onunla paylaşmalısınız.

Çocuğunuza harçlık veriyorsanız, ona sadece belirli günlerde ödeme yapın. Bu şekilde bir sonraki ödeme tarihine kadar onun parasını verimli kullanmasına yardımcı olursunuz.  Örneğin arkadaşları ile hafta sonu bütün parasını harcamışsa bir sonraki ödeme gününe kadar para alamayacağı, bu göre davranması gerektiğini söyleyin.

Tüm bunları yaparken çok zorunlu olmadıkça, kurallarınızdan vazgeçmeyin. Siz tutarlı oldukça o size göre davranmasını, doğru yolun hangi olduğunu öğrenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.