Hangi Liseye Gideceksin?

Genel

2012-2013 Eğitim Öğretim döneminde liselerin zorunlu olmaya başlaması ile beraber öğrencileri en çok zorlayacak konuların başında hangi lisenin tercih edileceğidir. Eğer Anadolu lisesi, fen lisesi ve sağlık lisesi gibi bir liseyi kazanamamışsanız sizin işiniz gerçekten çok zordur. Çünkü kalabalık, sistemsiz, eğitim kalitesinin düşük olduğu bir lisede okumak felaket sayılır. Düz lise olarak bilinen genel liselerin üniversite sınavlarındaki başarıları da ortada. Eğer meslek lisesine gidip bir meslek sahibi olmayı düşünmüyorsanız, genel liseye gitmenin avantajı nedir? Hangi okul sizin ihtiyaçlarınıza uygun gelebilir? Hangisi hayatınızda dört yılı almaya değer? Bu sorulara doğru cevap vermeden önce iyice düşünmeniz gerekir.

Benim fikrime göre düz liseye gidip kalabalık sınıflarda boğulmak doğru değildir. Düz lisede harcayacağınız zamanı daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Hele bazı öğretmenlerin kaprislerini çekmek hiçte uygun gözükmüyor. Bunun yerine açık liseye kayıt yaptırıp, bu arada bir dershaneye gidip dört yıl boyunca üniversite sınavına ve açık lise sınavına hazırlanmak daha doğru değil mi? Üstelik okuldan gelen puanın bir etkisi de kalmadı. Önemli olan senin derslerdeki başarın. Yani açık lise okuyup zorla sınıfı geçenler senin için bir engel olmayacak. Daha önce üniversite yerleştirme puanlarına okuldan gelen puan etkili olmakta idi. Bu da özellikle açık lise öğrencilerinin AOBP’ lerinin düşük olmasına neden oluyordu. Son değişiklikle bu durum düzeltildi.

Açık liseye gitmek kendi tatiline kendi karar vermek durumunda olduğun için önemli. Açık lisede okuyan birinin kıyafet zorunluluğu da olmayacak. Müdürün azarlarını da işitmeyeceksin. Tam özgür bir öğrenci olacaksın. Daha ne istiyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.