TEOG Sınavlarına Girecek 8. Sınıflara Öneriler

Genel Sbs

Merkezi ortak sınav sisteminin ikinci ayağı olan 2. Dönem sınavlarına 8.sınıf öğrencileri 28-29 Nisan tarihlerinde girecekler.  28 Nisan pazartesi günü Türkçe, Matematik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 29 Nisan Salı günü ise Yabancı Dil,  T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Fen ve Teknoloji derslerinden sınav olacaklar. Altı farklı her dersten 20’şer soru sorulacak.

 

Bu dönem yapılacak olan sınavlar birinci dönem sınavlarına göre daha fazla konuya sahiptir. Bundan dolayı öğrenciler kaygılanabilirler. Yine birinci dönemin telafisi olarak değerlendirilen bu dönem sınavları öğrencilerin gözünde daha da büyümektedir.

Ancak sınavların yapılış tarzı ve okuldaki yazılıların yerine geçiyor olması aslında sınavların çok fazla büyütülmemesi gerektiğini göstermektedir.  Bu sınavlar okulda yapılan birer yazılı sınavlarıdır. Nasıl yazılı sınavlarına aşırı derecede kaygılanmadan girebiliyorsak, bu sınavlara da aynı şekilde girmek gerekiyor.

 

Kaygı olmadan başarı olmaz. Yalnız fazla kaygı da başarıyı olumsuz etkiler.  TEOG sınavları liseye geçişi etkilese de sonuçta derslerin 1. yada 2. Yazılıların yerine geçecek. Liseye geçişleri sadece TEOG sınavları değil diğer yazılılar da etkilediği için buna göre düşünmek gerekir.

 

Sınava Bir Hafta Kala Nasıl Hazırlanalım?

 

Öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri de ne zamana kadar ders çalışacaklarıdır. Normalde bir yazılıya girilirken son dakikaya kadar ders çalışılır. Merkezi sistem ortak sınavlarına da aynı gözle bakmak gerekiyor. Son güne kadar çalışabilirsiniz.  Yorulduğunuzu düşünüyorsanız pazar günü kendinizi dinlendirebilirsiniz. Ancak konu bakımından eksiğiniz varsa ve kendinizi rahat hissetmeyecekseniz ders de çalışabilirsiniz.

 

Sınavdaki Sorular Kolay mı Olacak?

 

Bu tür sınavlarda mutlaka çok kolay, kolay ve zor sorular çıkmaktadır. Bunu bilerek hareket ederseniz mutlaka çözebileceğiniz soruların olduğunu göreceksiniz. Dolayısı ile bir tane zor soru gördüğünüzde paniğe kapılmayın. Kolay soru onun arkasındadır. Diğer soruya geçiniz.  Zamanınız olduğuna göre rahat rahat sorularınızı çözün. Sınav aralarında dinlenin.

 

Sınavda hepinize başarılar dilerim.

 

Yenirehberlik.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.