Hukuk ve Tıp Fakülteleri İçin Baraj Puanı Geliyor

Eğitim

En çok eleştirilen konulardan biri aynı bölümde okuyan öğrenciler arasındaki puan farkının fazla olmasıdır. Hukuk fakültesine yerleşen en yüksek puanlı aday ile en düşük puanlı aday arasındaki farkın çok olması eğitim uzmanları tarafından eleştirilmektedir. Bazı bölümlerde ise 4 işlem bilmeyen ve okuduğunu anlamakta zorlanan öğrencilerin varlığı, öğretim üyelerini zor durumda bırakmaktadır.

Bugün milliyet gazetesi yazarı Abbas GÜÇLÜ ’nün köşesinde yer verdiği habere göre bundan sonra belli bir baraj puanı aşamayan öğrenciler hukuk ve tıp fakültelerine yerleşemeyecekler. Bu yıl uygulanması planlanan sisteme göre adayların bahsedilen fakültelere yerleşmeleri için YGS-LYS barajlarından sonra bölüm barajını da aşması gerekecek.

Ayrıca öğrencilerin tercihlerinin daha akıllıca olması için hangi bölümde ne kadar öğretim üyesi, kaç profesör- doçent vb, olduğuna ilişkin bilgiler de verilecek.  Öğretim kalitesinin daha yukarılara taşınması için bu değişikliklerin yapıldığı öne sürüldü.

Baraj puan uygulaması şimdilik hukuk ve tıp fakülteleri için geçerli olacak. Sonraki yıllarda mimarlık-mühendislik ve öğretmenlik gibi programlara uygulanacak. Üniversitelerde öğrenim kalitesini geliştirmeye yönelik yapılan bu değişikliklerin meslek odaları tarafından da desteklenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Tercihler yapılırken üniversitelerin başarıları öğrencilerin önüne sunulacak. Böylece daha doğru tercihler yapılabilecek. Üniversite mezunlarının girdikleri sınavlardaki başarılarına ait istatistikler adayların hizmetine sunulacak.

2 thoughts on “Hukuk ve Tıp Fakülteleri İçin Baraj Puanı Geliyor

  1. Şimdi bu baraj meselesi örneğin 350 ‘ nin altında ki öğrenciler hukuka alınmayacak tarzında mı yoksa istanbul üniversitesi 450 diye baraj mı gelecek 450’nin altındakıler giremeyecek diye. Digeride tm 3 de sıralamalar nasıl olacak neye göre tercih yapılacak hukukta ortada puan yok. ?

    1. Genel bir baraj gelebilir veya üniversiteye göre baraj da gelebilir, bununla ilgili net bir açıklamayı önümüzdeki günlerde göreceğiz. TM-3’te hukuk yok, geçen yılki puanlar ve başarı sıraları tahmini olarak işimize yarayacaktır. Yani TM-2’de 10000. olan birisi TM-3’te de 10000. olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.