Denetimli Serbestlik Nedir?

Eğitim

Genelde yabancı ülkelerde duyduğumuz haberlerde ünlülerin, yaptığı bazı hafif suçların kamu işlerini yaparak cezalandırılmasıdır. Ben, bu yazıda denetimli serbestliğin çalışma koşullarını ve ne yapacaklarında bahsetmeden kısaca denetimli serbestliğin ne olduğunu anlatmaya çalışacağım. Ülkemizde de bazen hakimlerin kitap okuma, okul temizleme, yaşlılara yardım etme şeklinde bazı cezaları verdiğini biliyoruz. İşte bu cezaları alan kişilerin cezaların çekerken denetlenmesi görevi denetimli serbestlik uzmanlarınındır.

Denetimli serbestlik adından anlaşıldığı gibi kişiye belli bir serbestlik getiriyor. Suç işleyen kişilerin topluma kazandırılması için çıkarılan bir kanuna dayanmaktır. Topluma sosyal yararı olan, suça itilmiş çocukları kazandırma ve suçu çok ağır olmayan kişilerin bu şuçları dışarıda, denetmenlerin gözetiminde kamuya yararlı işlerin yapılmasıdır.

Denetimli serbestlik kapsamında bireylerin sağlıklarının korunması, istihdam imkanlarının oluşturulması, psikolojik desteğin verilmesi, tedavi hizmetlerinin yapılması gibi faaliyetler yerine getirilmektedir.

Örneğin uyuşturucu bağımlısı olmuş olan birinin tedavi edilmesi için gerekli koşulların oluşturulması görevi yine bu kapsamdadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.