İnternette Site Tipleri

Genel

İnternet, ya da dünya ağı diyelim çok geniş ve çok dar bir mekândır. Çok geniş diyorum, çünkü içinde kaybolabilirsiniz. Çok dar diyorum çünkü içinde hiçbir şey bulamayabilirsiniz. İnterneti kullanan insan tipleri ise çok farklıdır. Bu yazıda kendimce size interneti kullanırken nasıl dikkatli olmanız gerektiği hakkında bazı bilgiler vereceğim.

Gerçek dünya nasıl güzellikler ve çirkinlikler, iyilikler ve kötülükler içinde ise sanal dünya da aynı vaziyettedir. Gerçek dünya da bazı insanlar vardır, “insanı suya götürür susuz getirirler”. Sanal dünyada da aynı durum geçerlidir. Çok jan janlı internet sitelerini görürsünüz ve orada yazılanlara güvenirsiniz. Sonra da başınıza beklenmedik işler gelir.

Ben bir internet sitesini görünce oradaki bilgilerin güvenilir olup olmadıklarını öğrenmek için sitenin kaynaklarına dikkat ederim. Eğer kaynaklar güvenilir ise o zaman verilen bilgilere güvenirim. Bazı siteler vardır. Sadece dolandırıcılık için üretilmişlerdir. Bazıları da insanlara yardım olsun ideali ile üretilmişlerdir. İnterneti kullananların bunları ayırt etmesi gerekir. Gerçi herkes ayırt edebilecek gelişimsel düzeye sahip değildir. Ama yine de biraz okumak, hangisinin iyi hangisinin kötü olduğunu öğrenmek gerekiyor.

Bir internet sitesi ticari ise onunla alışveriş yapmadan önce sitenin hangi şirketin güvenlik önlemleri aldığına bakmak gerekir. Verisign ssl sertifikası varsa o internet sitesi güvenilirdir. Bazı sitelerde verisign ssl sertifikası vardır şeklinde bir buton görürsünüz ama o aktif değildir. O butona dokunup onun gerçekten geçerli bir sertifika olup olmadığını tıklayarak denemeniz gerekiyor. Başka güvenlik önlemleri de alınmış olabilir. Hangi güvenlik önlemi alınmışsa, onu kontrol etmek gerekir.

Bir sitede alışveriş yapmadan önce o site ile ilgili yorumları da kontrol ederseniz daha güvenli alışveriş yaparsınız.

Çok ucuza olabilecek ürünleri alırken daha dikkatli olmak gerekir. Çok ucuz gözükür ama bizim elimize geçinceye kadar çok ücret ödemek zorunda kalabiliriz. O yüzden daha çok araştıralım.

Yaşı geçmiş ama hep aynı işi yapan sitelerde güvenilirdir. Eğer güvenilir olmasa bu kadar dayanamaz. Tabii internet siteleri de gerçek insanlar gibi piyasa da kalmak için güvenilir olmak için çaba sarf ediyorlar. Bunları da görmek gerekir.

Özellikle yurt dışı sitelerde alışveriş yaparken eğer yeteri kadar yabancı diliniz yoksa hiç bulaşmayın. Paralarınızı havailerde tatile gönderebilirsiniz.

Sonu k12. ile bitenler okul siteleridir. Sonu edu. ile bitenler üniversite siteleridir. Sonu gov. İle bitenler devlet kurumlarıdır. Sonu net. Ya da com ile bitenler ise şahıs veya şirket siteleridir.

Kendi bildiklerimi elim ve aklım döndükçe yazmaya çalıştım umarım faydalı olur. İlginize teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.