İntibak Programı Hakkında Kısa Bilgi

rehpedia

İntibak programı nedir? Nerede kullanılmaktadır? şeklinde sorular gelince bir yazı yazma gereği duydum.  Yüksek öğretim kurulu yatay geçiş yönetmeliğinde intibak programı tanımı yer almaktadır. Buna göre intibak programı: Diploma programları arasında geçiş yapılması halinde, geçiş yapılan diploma programının müfredatına uyum sağlamak amacıyla ilave ders ve uygulamalardan oluşan programdır.

Yani bir bölümden başka bir bölüme veya aynı bölümü başka bir üniversitede okumak istediğiniz zaman dersler arasında fark oluşmaktadır. Bu farkın kapatılması için okunması gereken derslerin olduğu program intibak programı olmaktadır. İki yıllık bir bölümden dört yıllık bir bölüme geçildiğinde hemen üçüncü sınıfta başlanmıyor, aradaki fark dersleri verdikten sonra üçüncü sınıfa devam ediliyor. Fark derslerinin verildiği dönem intibak programıdır.

İntibak programı ayrıca memurlukta da kullanılmaktadır. lise mezunu bir memur üniversite mezunu bir memur olduğunda aradaki derece  ve kademe işlemleri intibak ile yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.