Otonom Sürüş Nedir?

rehpedia

Teknolojinin insan hayatında önemi öyle bir yere geliyor ki, hayatı teknolojiden bağımsız düşünmek imkansız hale geliyor. Tekerleğin bulunmasından bu yana insanoğlu hep daha iyiye doğru kendini ve kullandığı araçları geliştirdi.

21. yüzyılda ise dünya tamamen değişmeye başlıyor. Mühendislerin insan hayatına olan etkileri öyle bir yerlere geliyor ki bunu hayal etmek bile mümkün olmuyor. Bilim artık devletlerin elinden çıkmış, şirketlerin eline geçmeye başladığı bir zamandayız.

Bilimin en çok para ettiği bir zamanda da yaşıyoruz. İşte tam da bu dönemde yeni bir insanoğlu ortaya çıkıyor. Otomobil teknolojisindeki gelişmeler diğer alanlardaki gelişmeleri geçiyor. İnsanlar kendilerini otomobili sürücüsüz kullanmaya hazırlıyorlar.

Otonom Sürüş hem teknolojik olarak hem de yasal olarak hayatımıza girmeye çalışan bir teknoloji türüdür. Yapay zekanın, makineler arası iletişimin bir ürünüdür. Otonom sürüş büyük otomobil firmalarının şoför olmadan araba kullanmanın yeni bir yoludur. Bu teknoloji hem araçtaki sensörler hem de uzaydaki GPS uyduları ile arabaların kontrol altına alınmasıdır. Bu araçlara uygun olarak hazırlanan yollarda, otomobiller sürücü olmadan ilerleyebiliyor.

 

Otonom sürüş teknoloji ile ilgili birkaç tane videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Volvo’nun arabası

https://www.youtube.com/watch?v=asKvI8ybJ5U

Mercedes’in arabası

https://www.youtube.com/watch?v=DYTV4d-Gn0s

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.