Kanuni Dolandırıcılara Kanmayın

rehpedia

Ülkemizde dolandırıcılığın profesyonel ve kanuni olanları o kadar fazla oldu ki her gün biri arayarak bizi rahatsız etmektedir.  Bunca kanun var, bu adamlar nasıl oluyor da insanları dolandırıyor diye düşünebilirsiniz.  Kanunları kendilerine göre yorumlayan veya yasaların boşluğundan faydalanan çok sayıda insan var.

Bir insanın dolandırıcı olarak nitelenebilmesi için herhangi bir mal veya hizmet sunmadan bizden para alıyor olması gerekir. Bankalar insanların paraları yasal olmayan bir şekilde aldıklarını biliyoruz. Dosya masrafı, kredi kartı aidatı, hesap işletim ücreti vb. adlar altında bankalar insanlarımızın paralarını alıyorlardı. Hala almaya devam etmektedirler.

Bankaların bu dolandırıcılıklarına karşılık olarak tüketici hakem heyetlerine yapılan şikayetler ile boşuna verdiğimiz paraları geri alabiliyoruz. Bunu bizim yerimize paralı olarak yapan insanlar türemeye başladı. Çağrı merkezlerinden arayanlar bankaların sizden aldığı haksız ücretleri geri aldıklarını bildiriyorlardı. Bunun için ise dilekçeler, formlar gönderdiklerini söylüyorlardı. Bu formlara ise yüksek miktarda ücret ödemeniz gerektiğini söylüyorlar. Siz de aslında bedava olan formlara 150 lira gibi bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Böylece hem banka tarafından dolandırılmış oluyorsunuz hem de çağrı merkezi tarafından.

Burada yapılması gereken kişilerin kendi yazacakları dilekçeler ile tüketici hakem heyetlerine başvurmak. Bunun için herhangi bir ücret ödenmiyor. Başvuruların nasıl yapılacağını öğrenmek için tıklayınız.

Şimdi gelelim yeni tür dolandırıcılığa. Asistanlık merkezinden aradılar. Geçen yıl acil sağlık hizmetlerinden yararlanmak için Dünya asistanlık merkezine kayıt olduğumu ve bu kaydımın yenilenmesi için onayımın alınması gerektiğini söylediler.

2014 Eylül ayında Dünya asistanlık merkezine acil sağlık hizmetleri, ambulans hizmetleri, musluk tamir hizmetleri vb bir sürü absürt şey için üye olduğumu söylediler. İlk yıl ücretsiz imiş. Bu yıl devam etmem gerektiğini devam etmez isem 1400 lira para cezası ödemek zorunda kalacağımı söylediler.Geçen yıl ise ses kaydı ile işlemlerin benim tarafımdan onaylandığını söylediler. Ben de bu bir şeyi yaptığımı hatırlamadığımı ve ses kayıt ile tanımadığım kurumlara hiçbir zaman onay vermediğimi söyledim. Biraz da tersledikten sonra telefonu kapattılar.

Bu tür aramaları yapan kişilere yapılacak en doğru seçim ise telefonu hemen kapatmaktır. Yoksa kredi kartı bilgilerinize, kimlik bilgilerinize ulaşırlar sonra da başınıza hoş olmayan şeyler gelir.

Peki bunlar yasa dışı değil mi? Maalesef yasa dışı değil çünkü bireylerin rızalarını aldıktan sonra işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Yasal olan ama ahlaki olmayan kuruluşlardır.

Başınıza benzer olaylar gelmişse ise ve bu konuda fikriniz varsa lütfen bizimle paylaşın.

Benzer yaşanmış olaylar

dün eşimi aramışlar numara 08503332649 sizi geçen yıl sigortalı yaptık ilk yılı ücretsiz ikinci yılı 299 tl diye para talep etmişler yok SGK onayımız belgemiz var gibi sözler ve kredi kartı numarasına yeltenmişler allahtan uyanmış vermemiş. aradım detayını sordum saçmalamaya başladılar 155 polisi arayarak bilgi verdim ilgilendiler. sakın sakın dikkatli olun genelde bu numaralara yakın birden fala numaraları mevcut. geri aradım ağzıma ne geldiyse saydım utanmaz bunlar aile büyüklerinin uyarmayı ihmal etmeyin
numaralara dikkat

 

arkadaşlar bu sabah türkiye asistanlık hizmetleri altında bir numara uzun yıllardır türkcell müşterisi olduğumu bu yüzden 200 tl yükleyeceklerini ve bedava check up filan yaptıracaklarını söyledi kredi kartımın visa mı mastercard mı olduğunu sordu kredi kartımın son 6 harfini istedi bende son altı harften birşey olmaz moduyla gittim verdim birden hata oluştu oluştu dedi ve 8 hanesini verebilirmisiniz dediler bende lan bende söyledim sabah sabh yeni uyanmışım daldım söyledim lan. sonra check up 299 tl dediler size özel indirimle birden jeton düştü hayır istemiyorum dedim 199 a düşürdüler ve şu anda çektim işlemi onaylıyormusun dediler hayır dedim ve kapattım. acaba ellerindeki bilgilerle kredi kartımı kullanabilirlermi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.