Karantinada ebeveynler ve çocuklar ne yapmalı?

Genel

Covid-19 virüsü tüm dünya hayatını olumsuz etkiledi. Yönetimlerin aldığı kararlar kimileri tarafından çiğnenirken çoğu vatandaş tarafından da onaylanıp uygulandı. Bunlardan bir tanesi de karantina uygulaması.
Herkesin “evde kal” mesajı verdiği bu dönemlerde dışarı çıkmak pek uygun bir davranış değil. Dışarı çıkan ve dışarıda yakalanan kişiler evde sıkıldıklarını ve bu yüzden de dışarı çıktıklarını söylüyorlar. Peki evde sıkılmamak mümkün mü?
Elbette evde sıkılmamak mümkün değil. Ancak bu sıkıntı önlenebilir. Örneğin evde yapılan eğlenceli ve faydalı aktiviteler sıkıntıyı bir nebze de olsa önleyebilir.

Bir Arada Olmanın Keyfini Çıkarın
Evde bir arada olmanın keyfini çıkarın. Normal durumlarda çok kısa bir süreliğine bir arada olan aile, karantina döneminde günün büyük çoğunluğunda bir arada bulunuyor. Bunun tadını çıkarın ve aileniz ile zaman geçirin.

Eğlenceli ve Öğretici Oyunlar Oynayın
Çocuklarınız ile beraber eğlenceli aile oyunları oynamayı tercih edebilirsiniz. Eğitici ve öğretici birçok aile oyunu mevcut. Bunlardan istediğinizi veya birkaç tanesini satın alarak evde geçirilen sürenin daha az sıkıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Kendinize Zaman Ayırın
Kendiniz için bol bol zaman ayırın. Uzun müddet boyunca evde olmak kendinize vakit ayırmak için çok iyi bir fırsattır. Bu fırsatta normalde zaman bulamadığınız eylemleri gerçekleştirebilirsiniz. Kitap okuyun ve yaptığınız işleri düzenleyin. Böylece bir sonraki çalışmaya hazır olabilirsiniz.

Çocuklarınız ile Beraber Spor Yapın
Çocuklarınız ile beraber spor yapmayı deneyin. Uzun süre evde hareketsiz kalmak bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Bu yüzden hiç aksatmadan spor yapılmalıdır. Çocuklarınız ile beraber spor yapın ki onların da spora aşina olması kolaylaşsın. Hem eğlenceli vakit geçirin, hem de sağlıklı yaşayın.

Virüsten Korkmayın, Korkutmayın
Virüs korkusu bu dönem insanlar içinde hızla büyümeye devam ediyor. Yaşanan bu olaylar yüzünden insanlar virüse karşı bir korku beslemeye başladılar. Kıyamet senaryoları yazan insanlar bu korkunun temelini oluşturuyorlar. Virüsün geçici olacağını ve er ya da geç aşının bulunacağını her zaman hatırlayın. Virüse karşı önerilen önlemleri mutlaka alın. Çocuklarınıza virüsten korunmaları için yeterli tembihleri yapın ancak sakın çocukları virüs ile korkutmayın.

Sonucunda evde kalmak kimse için çok eğlenceli olmasa da bardağın dolu tarafına bakmakta fayda var. Normal günlerde bulamadığımız fırsatları bu günlerde kolaylıkla bulabiliyoruz. Bu yüzden de her fırsatı iyi değerlendirin ve sürekli yeniliklere, yeni bilgilere hazır olun. Unutmayın, koronavirüs alacağınız önlemlerden daha güçlü değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.