Kyk Bursuna Nasıl Başvuru Yapılır?

Genel Ygs-Lys

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından verilen KYK öğrenim kredi, KYK bursu ve katkı kredisine nasıl başvuru yapılır? Kredi veya bursu almak için hangi evraklar gereklidir? Kimler bu burslardan yararlanabilir?

Üniversitede herhangi bir bölümü kazanan öğrenciler için en önemli problem geçim sorunudur. Geçim sorununu atlatmak için öğrenciler burs arayışlarına girmektedirler. Devlet tarafından maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere ödenen tek burs ise kredi ve yurtlar kurumu tarafından ödenen bursudur. KYK burs ve kredileri öğrencilerin hayatlarında büyük bir yere sahiptir. Çoğu öğrenci ihtiyaçlarını bunlar yardımı ile sağlamaktadır.

Siz de üniversitede okuyor veya yeni başlayacaksanız KYK kredi ve bursuna başvuru yapabilirsiniz.

KYK Bursu Nedir?

Eski adı Başbakanlık bursu olan sonradan adı KYK bursu olarak değiştirilen bir burs türüdür. KYK bursunun en önemli özelliği bursun geri ödemesinin olmamasıdır. Maddi durumu yeterli olmayan öğrenciler için düşünülen KYK bursunu almak için aynı zamanda başarılı da olmak gerekiyor. KYK bursu her öğrenciye verilmemektedir. Ailesinin durumu orta düzeyde olan öğrenciler çoğunlukla burstan yararlanamamaktadır. Bursun hangi şartlarda ve kimlere verileceği 5102 sayılı kanunda açıklanmıştır.

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?
•Üniversite öğrenimi görüyor olmak (Açık öğretim öğrencileri için anne ve babasının vefat etmiş olması ve ya şehit ve gazi çocuğu olması şartları aranmaktadır.)
•Milli sporcular
•Örgün öğretimin yanında ikinci öğretim öğrenimi almak
•Üniversitelere giriş sınavlarında ilk 100’e girmek
•Üniversitelerde yüksek lisans eğitimi almak

Yukarıda bahsedilen şartları taşıyan öğrenciler KYK bursundan yararlanabilir. Daha önce KYK’dan burs veya kredi almışsanız bu bursu almanız mümkün olmayacaktır. Yine sahte belge verenler, hazırlık sınıfı okuyanlar ve 1 yıl sınıfta kalan öğrenciler bu burstan yararlanamazlar.

KYK Kredisi Nedir?

Bursun alternatifi ise kredidir. KYK kredisi başvuran her öğrenciye verilen geri ödemeli kredidir. Burs diye bazıları adlandırsa da aslında burs değil, kredidir. Devlet yine maddi durumu iyi olmayan veya isteyen her öğrenciye sonradan geri ödemek koşulu ile her ay öğrencilere bir miktar kredi vermektedir.

KYK Kredisi Ne Kadardır?

2014 yılı için öğrencilere ödenen kredi miktarı 300 tl’dir. Aynı miktar KYK bursu için de geçerlidir. Kredi ve burslara her yıl çeşitli oranlarda zam yapılmaktadır.  Birçok öğrenci kredi ve burs imkanlarından yararlanarak okul hayatlarına devam edebilmektedirler. Kredi geri ödemeli olduğu için mezun olduktan sonra ödeme konusunda öğrenciler sorun yaşayabilmektedirler. Bu yüzden bizden tavsiye çok ihtiyacınız yoksa KYK kredisini almamanız daha iyi olur.

KYK Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

•Üniversite öğrencileri

•DGS ile yeni bir üniversiteye geçiş yapan öğrenciler

•Yüksek lisans programlarına kayıt yaptıran öğrenciler

Bu şartları taşıyan öğrenciler kredi imkânından yararlanabilmektedir. Fakat bu noktada burs gibi imkânlardan yararlanılmaması gerekmektedir. Aksi halde kredi bağlanmayacaktır. Ya da kredi alındığı sırada burs gibi imkânlara başvuran ve kabul gören öğrencilerin yine kredilerinde sıkıntılar çıkabilmektedir.

KYK Burs Ve Kredi Hizmetlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

Kredi ve Burstan yararlanmak çok kolaydır. Eğer okuyan öğrenci iseniz KYK internet sitesini takip ederek belirtilen tarihlerde kurumun internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Eğer yeni başlayacak bir öğrenci iseniz o zaman da yerleştirme sonuçlarını bekleyeceksiniz. Yerleştirme sonuçları belli olduktan birkaç gün sonra KYK’nın sitesi üzerinden başvuru yapabileceksiniz. Kredi veya bursunuz onaylandığı zaman istenilen evrakları hazırlayıp kuruma gidip onay işlemlerini tamamlayacaksınız. Kredi alırken senet düzenleyeceksiniz bunu ise noterde yapacaksınız. 

Geri Ödemeler Nasıl ve Ne Zaman Yapılmaktadır?


KYK kredisi alan öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan 2 yıl sonra geri ödemeye başlayacaktır. Kredi alındığı gibi aynı şekilde ödenebilmektedir. Gerekli prosedür 2 yıl içerisinde posta yolu ile kişilere iletilmektedir. Kredilere enflasyon oranında faiz uygulaması yapılacağı için ödemeler de buna göre yapılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.