Özel Ders mi Yoksa Dershane mi?

Genel Öğrenci

Babanız fabrika müdürü olsa bile iyi bir meslek sahibi olmanın yolu üniversiteden geçer. Her üniversite de iyi bir eğitim vermediğine göre, iyi bir meslek sahibi olmak için de iyi bir üniversiteden mezun olmak gerekiyor. Üniversitede alacağınız eğitimin kalitesi, sahip olacağınız mesleğin özelliklerini de belirler.

Bugün Türkiye’ de üniversite okumak zor değildir. Zor olan iyi bir üniversitede eğitim almaktır. Özel ya da devlet üniversitesi fark etmez. İyi bir üniversitede eğitim almak için YGS-LYS sınavlarında başarılı olmak gerekir. Bu sınavlardan başarılı olmak içinde lise de alınan eğitim yeterli olmamaktadır. Lisedeki eğitimin üzerine daha fazla eklemek gerekiyor. Daha fazla eğitimin yolu da özel ders ya da dershanede geçmektedir. Okul dışında bilgi birikiminizi artıracağınız kaynaklar bunlardır.

Bir öğrenci için özel ders mi daha faydalı yoksa dershane mi? İşte bu sorunun cevabı da kişiye göre değişmektedir. Bazı öğrencilerin sadece bazı derslerde eksikleri bulunuyor ve bu eksiklikleri de dershanede, sınıf içinde tamamlaması mümkün olmamaktadır. Bu durumda özel ders devreye girmektedir. Bazı öğrenciler için ise özel ders verilecek para yoktur. Bu yüzden dershane tercih edilmektedir. Peki hangisi daha mantıklıdır?

Dershaneye gitmek öğrencinin sosyalleşmesi açısından ve belli bir düzene girebilmesi açısından önemlidir. Dershaneye giden öğrenci her şeyi dershanede öğrenmemekte, ancak diğer öğrenciler ile bir yarış ortamına girdiğinden daha çok çalışmak zorunda kalıyor. Yapılan her denemeden sonra, sonuçlarını diğer öğrencilerle karşılaştırmak, öğrencinin çalışmaları hakkında geri dönüt sağlamaktadır. Bu da özellikle motivasyonu az olan öğrenciler için iyi sonuçlar vermektedir.

Kendine hakim olabilen, öz disiplini yüksek olan ya da bir eğitim koçu tarafından sıkı bir şekilde denetlenen öğrenciler için ise özel ders seçeneği daha uygun gözükmektedir. Çünkü dershane de boşa geçireceği zamanı derslerine verdiğinde daha başarılı olacaktır. Dershaneler öğrenciler pahalı olan özel dersleri toplu olarak öğrencilere sundukları için, maliyet düşünce üründe ucuzluyor, daha çok tercih ediliyor. Dershane, bir pastanın 24-30 öğrenci tarafından paylaşılmasıdır. Hele o sınıfta öğrenmesi zor olan öğrenciler varsa o zaman ucuz olan dershane pahalıya mal olmaktadır.

Eğer bir pastayı başkaları ile yemeye razı isek dershane tercih etmeli aksi durumda ise özel ders pahalı da daha verimli olmaktadır. Sadece özel ders almak yetmiyor bunun yanında öğrenci takip eden (eğitim koçu) birinin de olması gerekir.
İkisinden birini tercih edin demiyorum sadece bir karşılaştırma yaptım. Hangisi sizin için uygun ise onu seçin. Konu ile ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelerinizi lütfen bizimle paylaşın. Yorumlarınız bizim değerlidir.
Başarıları dilerim.

1 thought on “Özel Ders mi Yoksa Dershane mi?

  1. Merhaba . Ben bu sene bütün derslerden özel ders aldım fakat istediğim bölümü kazanamadim. Yani matematigim yeterli degil . Matematik konusunda sıkıntılıyım . Ne yapmaliyim simdi .bi sene daha hazırlancam. Özel ders mi dersane mi ? Lütfen yardımcı olun . Istediğim bölüm hukuk (özel). Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.